ЕИБ: Българските граждани имат добра представа за последиците от изменението на климата
Българските граждани имат добра представа за причините и последиците от изменението на климата, но могат да подобрят осъзнаването на решенията, показва шестото издание на Климатично изследване на Европейска инвестиционна банка (ЕИБ), което поставя акцент върху информираността на хората за изменението на климата в три основни области: определения и причини, последици и решения.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
Българските респонденти са получили 6.10 от10 точки, което ги поставя малко под средното ниво за ЕС от 6.37/10 точки, при проверката на знанията за причините и последиците от изменението на климата, както и решенията за справяне с тях.
Класацията се оглавява от Финландия с оценка 7.22/10, следвана от Люксембург (7.19/10) и Швеция (6.96/10).
Над три четвърти (79 %) от българите са наясно, че основните причини за изменението на климата са човешки дейности като обезлесяване, селско стопанство, промишленост и транспорт.
На въпроса за тримата най-големи замърсители с парникови газове в света, повечето български граждани (66 %) правилно са избрали Съединените щати, Китай и Индия.
Голяма част от българските граждани (85 %) осъзнават, че изменението на климата оказва отрицателно въздействие върху човешкото здраве (защото може да доведе до увеличаване на замърсителите в атмосферата като приземен озон и прахови частици), и че задълбочава глада по света, като влияе върху добивите на земеделски култури поради екстремните метеорологични условия.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Изменението на климата може да се ограничи само ако работим заедно. Важно е да се установят и отстранят пропуските в информираността, констатирани в Климатичното изследване на ЕИБ. От банката предоставяме финансиране за борба с изменението на климата, но също така осъзнаваме и нашата роля да допринасяме за даването на гласност и образоването по този въпрос”, споделя Кирякос Какурис, вицепрезидент на ЕИБ.
“Борбата с изменението на климата изисква общи действия – от страна на правителства, институции, предприятия и отделните граждани. Правилното осъзнаване на предизвикателствата, свързани с климата, има съществено значение за хората, за да могат да направят своя информиран избор”, се казва в изследването на ЕИБ.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Участниците са отговорили на 12 въпроса и са класирани по скала от 0 до 10, като 10 означава най-високо ниво на информираност. Климатичното изследване на ЕИБ, в което взимат участие над 30 000 респонденти от 35 държави, включително държавите членки на ЕС, Обединеното кралство, Съединените щати, Китай, Япония, Индия и Канада, представя ценна информация за цялостното разбиране от страна на обществото за изменението на климата.
Подобно на констатациите в повечето страни от ЕС , голяма част от българските респонденти не знаят, че налагането на по-големи ограничения на скоростта по пътищата (86 %) или по-добрата изолация на сградите (62 %) могат да спомогнат в борбата с изменението на климата. Българските граждани показват значително по-ниско разбиране на действията, които могат да спомогнат за смекчаване на последиците от изменението на климата.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Като климатична банка на ЕС, Европейската инвестиционна банка инвестира в значими проекти, които подкрепят Зеления преход на България. През последните пет години за проекти в областта на климата в България Групата на ЕИБ е ангажирала над половин милиард евро. Примери за това са разширяването на системата на софийското метро, работата с общините в цялата страна за повишаване на енергийната ефективност и устойчивостта на климата, както и работата с банките-партньори за подпомагане на малкия и средния бизнес в неговата екологична дейност.
През 2023 г. ЕИБ отпусна финансиране за инсталирането на 1530 зарядни станции за електрически автомобили, които ще дадат тласък на навлизането на пазара на електически автомобили и ще противодействат на замърсяването на въздуха. През тази година банката подписа споразумение за консултанска помощ с националната електрическа компания НЕК, за да я подпомогне в подготовката за изграждането на две големи помпено-акумулиращи водноелектрически централи, които ще укрепят стабилността на електропреносната мрежа и ще дадат възможност за присъединяването на повече възобновяеми енергийни източници.