Протестиращи в Барселона замерят туристите и им крещят „Ходете си вкъщи“
Проблемите с масовия туризъм достигнаха връх в Барселона уикенда, когато протестиращите хвърляха предмети и пръскаха туристите с водни пистолети, като същевременно крещяха „туристите да се прибират“.
Протестиращите – ядосани от дългогодишните проблеми на града с прекомерния туризъм – използваха дебела полицейска лента, за да блокират входовете на хотелите и тротоарните кафенета в малкия квартал Барселонета в символично усилие да затворят заведенията.
Тълпата, която наброяваше около 3000 души, според местните медии, също марширува, държейки голям транспарант с искане към градските власти „да намалят туристите веднага“.
Видеоклипове и снимки показват хора, които се опитват да избегнат тълпите – някои се отдалечават от масите си по средата на хранене – докато други, включително персонал на ресторанта, се карат словесно с активисти против туризма.
Демонстрацията съвпада с пиковите летни месеци на пътуване в Барселона. През 2023 г. степента на заетост на хотелите доближи 80% през юли и август, тъй като градът с население от 1.6 милиона души се разрасна, за да поеме повече от 4 милиона посетители, според Градския съвет на Барселона.
Рекорди
Миналата година Испания се възстанови от пандемията с рекордните 85 милиона пристигнали чуждестранни посетители, според Асошиейтед прес. Само Франция, със 100 милиона пристигнали, приветства повече туристи.
Но деликатният танц между местните жители и посетителите се беше развил много преди това.
Хотелите в града са се учетворили от 1990 г. до 2023 г., за да поемат наплив от пътници, които са скочили от 1.7 милиона на 7.8 милиона през същия период, според Градския съвет на Барселона. Това не включва и милионите, които пътуват до покрайнините на града.
Градът също се огъва под тежестта на круизното пристанище на Барселона, тъй като хиляди туристи се спускат в града. Пристанището е обработило около 2.2 милиона пътници през 2023 г. спрямо 560 хил. през 2000 г., според уебсайта на съвета.
Резултатът е град, в който много местни жители вече не могат да си позволят да живеят, казват активисти – най-вече заради жилищния пазар, където наемите са се увеличили с 68% през последното десетилетие, според кмета на Барселона Хауме Колбони.
Колбони обяви през юни, че краткосрочните наеми на къщи в стил Airbnb ще бъдат забранени в града до 2028 г. Този ход ще добави около 10 000 апартамента обратно към пазара за дългосрочни наеми.
Доклад, публикуван от Градския съвет на Барселона през 2023 г., озаглавен „Възприемането на туризма в Барселона“, показва, че повече жители смятат, че туризмът е полезен, а не вреден за града. Въпреки това разликата между тези числа се е свила през годините.
Половината от анкетираните 1860 респонденти казват, че променят маршрутите си в града заради туристите. „Те избягват обширна зона около центъра на града (Plaça Catalunya, La Rambla, Gothic Quarter, Raval, Old Town, Waterfront), както и района на Sagrada Família. Що се отнася до специфичните пространства, паркът Гюел оглавява списъка на умишлено избягваните.“
Дори онези, които признават икономическия принос на туризма, се разочароват от големия брой пътуващи в града, според доклада.
„Все повече и повече хора вярват, че Барселона е достигнала лимита на туристическия си капацитет“, се казва в него.