Слабо търсене на електромобили принуждава Volkswagen да мисли за затваряне на завод в Брюксел
Volkswagen предупреди, че може да затвори подразделението на Audi в Брюксел, в което работят около 3000 души, заради рязък спад в търсенето на електромобили от висок клас. Проблемите с търсенето засегнаха сериозно най-големия производител на автомобили в Европа и го принудиха да намали целите си за маржовете на печалбата през тази година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията регистрира сериозен спад в търсенето на електромобили. Поради тази причина обяви намеренията си да затвори завода на своето подразделение Audi в Брюксел. Ако това се случи, това ще е първият завод, затворил от 1988 г. насам.
- Обектът в Брюксел, който е произвел около 50 000 автомобила през миналата година е изправен и пред редица предизвикателства, сред които проблемите с разположението на завода в близост до града и високите логистични разходи.
- Все още не е ясно какво точно ще се случи с този завод. Засега ще започне процес по намиране на алтернативната му употреба. Ако това не се случи, заводът ще бъде затворен. Всичко това може да доведе до спад в оперативната печалба на компанията през финансовата 2024 г. от близо 3 млрд. долара.
- Анализатори посочват, че това е “стъпка в правилната посока”, а свързаните с това разходи няма да имат парично значение в краткосрочен план.
- Източници на агенция “Ройтерс” твърдят, че компанията планира да спре изцяло производството на пуснатия през 2018 г. Audi Q8 e-tron като това може да се случи през 2025 г.
- След новината котираните във Франкфурт акции на Volkswagen и Porsche SE се понижиха съответно с 1,7% и 2,1%.
АКЦЕНТ
Оперативните печалби на Volkswagen за първото тримесечие са намалели с 20%, отчасти заради забавянето на доставките на Audi, след като през февруари заводът в Брюксел беше затворен за две седмици поради недостиг на компоненти.
По това време говорител заяви, че Audi оценява възможностите за това какво може да се произвежда в завода.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
Секторът на електромобилите страда изключително много през последната година като огромно предизвикателство се оказват вносните евтини електрически коли от Китай. Пазарът във втората най-голяма икономика в света се възползва от държавни субсидии, за да стимулира свръхпроизводството си.
Вносните електромобили от Китай обаче подбиват до голяма степен европейския пазар, което накара Европейската комисия да предприеме мерки. Брюксел наложи по-високи мита за вноса на електрически коли от няколко компании, които достигат до 38.1%.