2/3 от глобалните соларни и вятърни мощности са в Китай
Почти 2/3 от големите вятърни и слънчеви електроцентрали в процес на изграждане в световен мащаб са в Китай, където нарастващият капацитет на възобновяемите енергийни източници е свил дела на въглищата в производството на електроенергия до нови минимуми, показва проучване на американския мозъчен тръст Global Energy Monitor (GEM).
Китай изгражда 64% от глобалните “зелени” мощности, констатира доклада – 339 гигавата (GW) вятърни и слънчеви централи. Това е над от осем пъти повече от проектите на САЩ, които са на второ място с 40 GW и е достатъчно за захранването на цяла Южна Корея. Това далеч надхвърля средното ниво от 7% в световен мащаб.
През последната една година Китай инсталира повече слънчева енергия от останалата част на света, взета заедно. Соларният капацитет на страната за първи път надминава вятърния през 2022 г., който също бележи ръст с 51 GW от 2023 г. насам. Този ръст надхвърля общия оперативен капацитет на всяка държава, с изключение на САЩ. Изследователите от GEM обаче разглеждат в проучването си само соларни паркове с капацитет 20 MW или повече, които се захранват директно от мрежата. Това означава, че общият обем на слънчевата енергия в Китай може да е много по-голям.
Китайският темп поставя глобалните цели за утрояване на капацитета на възобновяемите енергийни източници до края на 2030 г. “в рамките на възможното”. Освен това Пекин е на крачка от постигането на собствената си цел да инсталира 1200 GW шест години по-рано от предвиденото. Анализаторите обаче предупреждават, че ще е необходим още по-голям капацитет от възобновяеми източници, за да може Китай да постигне целта си за намаляване на въглеродния интензитет – (колко грама CO2 се отделят за производството на един киловатчас електроенергия) на икономиката с 18%, което е важен фактор за намаляване на емисиите.
Констатациите подчертават водещата позиция на Китай в световното производство на енергия от възобновяеми източници в момент, когато САЩ и Европа са все по-загрижени за китайския свръхкапацитет и дъмпинг, особено в соларната индустрия.