HR от ново поколение
Синиша Джукич и Марина Токач от Bosch Digital за ролята на човешките ресурси като стратегически партньор на бизнеса
До неотдавна битуваше мнение, че ролята на HR екипа в една компания е свързана предимно с администрация и подбор на кадри. Но тази представа е прекалено остаряла за днешната бизнес реалност. През последното десетилетие сферата на човешките ресурси преживя значителна трансформация, предизвикана от технологичния напредък, промяната в работната култура и нарастващата глобализация. HR екипът се превърна в стратегически партньор на бизнеса и основен фактор, движещ и подкрепящ културата на една компания.
В Bosch Digital HR cтpaтeгиятa и бизнec cтpaтeгиятa не се paзглeждaт oтдeлнo, a вървят ръка за ръка. Според Синиша Джукич, генерален мениджър на компанията, HR функцията има стратегическо значение за успеха на бизнеса. В компанията, която управлява, работят 300 IT експерти, а както знаем, конкуренцията в тази сфера е огромна, затова и е невъзможно темата за човешките ресурси да бъде пренебрегвана. Без хора няма бизнес.
„Жизненоважно е HR екипът не само да участва във всички срещи на борда, а и да бъде интегрална част от лидерския екип и да допринася за разработването на стратегията на организацията. Чрез укрепване на взаимодействието между HR екипа и другите лидери, споделяне и обсъждане на техните бизнес и екипни предизвикателства, дори лични такива, те стават част от „вътрешния кръг“ на лидерството и доверен съветник по всички въпроси. Чрез отношението, тона и качеството на комуникацията между HR екипа, лидерите и сътрудниците се формира живата организационна култура на ежедневна база“, разказва Синиша Джукич.
Марина Токач, HR мениджърът в компанията, допълва, че еволюцията на HR-а през последните 8–10 години е белязана от значителни промени – технологичният напредък, нуждата от повече гъвкавост на работното място след COVID-19, все по-голямото осъзнаване, че многообразието е двигател за успех, намесата на AI и други. Тя дава няколко примера, които показват промените в човешките ресурси, които са фундаментални.
Автоматизацията и дигитализацията значително подобриха процесите по наемане, обучение и управление на таланти. Една от най-значимите промени е използването на изкуствен интелект (AI) и машинно обучение за селекция на кандидати. Пример за това са алгоритмите за анализ на резюмета и предсказване на успешността на кандидатите. Тази иновация не само ускорява процеса на наемане, но и подобрява качеството на подбора, като елиминира човешките предразсъдъци и субективност.
Друго ключово обстоятелство, наложило промени в начина на работа, е очакването за гъвкава работна среда. „Гъвкавостта на работното място се превърна в приоритет, особено след пандемията от COVID-19. Много организации приеха модела на дистанционна работа, което доведе до необходимостта от адаптиране на HR практиките. Въвеждането на хибриден модел на работа, който позволява на хората да работят от дома или офиса в зависимост от техните предпочитания и нужди, изисква и адаптиране на много от досегашните процеси и практики, както и подготовка на мениджърите за управление от разстояние. Такъв подход не само увеличава удовлетвореността на екипа, но и подобрява продуктивността и задържането на таланти“, подчертава Марина Токач.
Използването на данни вече е неразделна част от стратегическото управление на HR. Компаниите използват HR анализи за предсказване на текучеството, оценка на ефективността на обученията, оптимизация на процесите по наемане и предвиждане на бъдещи резултати от въвеждане на определени политики. Пример за това е анализ на производителността на служителите и за създаване на персонализирани планове за кариерно развитие. Това помага на компанията да идентифицира и развива таланти, като същевременно намалява разходите за наемане и обучение. Всички тези фактори превръщат HR в модерна бизнес дисциплина, без която организациите трудно ще постигат успехи. Но какво все още е необходимо, за да бъде HR-ът наистина ключова част от стратегията на компанията?
УСПЕШНИЯТ HR СЕ ГРАДИ С РАЗБИРАНЕ И ДОВЕРИЕ
„Създаването на силна връзка между HR екипа и основателите и лидерите на организацията е от изключително значение. Колкото по-рано се случи това – толкова по-висока ще е ефективността на HR екипа, а и на цялата организация. В ранните етапи на развитие основателите са заети предимно с шлифоване и валидиране на бизнес идеята, набиране на средства, учредяване на бизнеса, привличане на ключови таланти и играчи, затваряне на първите сделки и пр. Естествено е фокусът им да е само няколко месеца или в най-добрия случай година напред. Дългосрочното организационно развитие рядко е приоритет, когато се опитвате да оцелеете и да покажете положителни резултати на вашите акционери“, разказва Синиша Джукич.
„Когато екипът нарасне до 20-ина души, създаването на HR отдел може да разтовари лидерите от оперативни задачи, свързани с администрацията, заплатите и трудовото право. Но това далеч не е всичко. Първо, гарантира се, че всички чувствителни откъм време дейности (като договори, заплати, казуси и т.н.) работят предвидимо и не зависят от наличността и свободното време на лидерския екип. Второ, освобождава се когнитивен и времеви капацитет за лидерския екип да работи за стабилизиране и разрастване на бизнеса. Трето, и стратегически най-важно, полага се приемане и разбиране на HR функцията още в ранен етап“, допълва генералният мениджър.
В Bosch Digital HR екипът е винаги до хората. И като съветник на бизнеса, и като доверен партньор на всички нива в организацията. Тайната е в изграждането на дългосрочни връзки и гласуване на взаимно доверие.
РАБОТА В ГЛОБАЛЕН ЕКИП
С разрастването на компаниите се разгръща и международното присъствие. Хора от различни националности и корпоративни култури се присъединяват към организацията. Така е и в Bosch Digital – глобално в структурата работят над 11 000 души. Това води до редица предизвикателства пред интеграцията на това разнообразие.
Една добре развита HR функция с активното участие на лидерския екип е ключов инструмент за интеграцията на различните ценностни системи и норми. Тя се превръща и в ключов двигател за стратегическо планиране на работната сила и за глобалното развитие на таланти.
Първото позволява на бизнеса да се възползва от най-добрите таланти в най-подходящите за бизнеса локации, а второто предоставя на служителите по целия свят вълнуващи възможности за релокация и професионално развитие. Така разцъфва „градината на талантите“, развива се глобалното лидерство и се фасилитира планирането на приемствеността на лидерските кадри. С подходящите таланти всяка организация може да процъфтява.
„Компаниите осъзнаха, че многообразието в екипите води до по-креативни решения и по-добри резултати. Провеждането на редовни обучения за хората, както и популяризирането на темата, въвеждането на политики за равенство в заплащането и кариерно развитие са основен приоритет на компаниите, и в частност – отговорност на HR екипите“, добавя Марина Токач.
БЪДЕЩЕТО
Развитието на HR в бъдеще ще бъде към пълноправно партньорство с бизнеса за всички стратегически инициативи в най-ранен етап, като възникване на идеи, дискусии за бъдещата посока на организацията, определяне на краткосрочни и дългосрочни приоритети. Използването на технологии, познаване на нуждите на хората, обмен на добри практики, повишаване на удовлетвореността на талантите правят компаниите разпознаваеми и желани работодатели, което е ключово предимство в условията на висока конкуренция.