Какво ще се случи с лихвите по заемите в Европа?
18 юли. Това е датата на следващото заседание на Европейската централна банка. Анализаторите се надяват, че ЕЦБ ще даде сигнал за намеренията си да облекчи допълнително паричната политика. Това обаче е малко вероятно – ЕЦБ обеща да се уповава на данните, от които зависи всяко следващо намаляване на лихвените проценти.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Инфлационният натиск върху компаниите намалява, показва проучване на Европейската централна банка, публикувано днес. Основната причина – умереният ръст на заплатите и очакванията за забавяне на ценовия натиск от страна на компаниите – ръстът на заплатите се е забавил от 3,8% на 3,3%.
- Според проучването повече компании отчитат увеличение на оборота през последните три месеца, а фирмите са оптимистично настроени за развитието през следващото тримесечие.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Големият въпрос в момента продължава да е ще предприеме ли ЕЦБ допълнителни облекчения още през лятото, както и дали ще има сигнали за допълнително разхлабване на паричната политика на следващото заседание наесен – 12 септември. ЕЦБ категорично обеща да се уповава на данните за инфлацията, която все още е далеч от целта от 2%.
Макар че инфлационният натиск все още се задържа в някои икономики на държавите членки, неотдавнашното възстановяване на растежа на заплатите и продължаващото затягане на пазара на труда може да отложат второто намаление на лихвите от страна на ЕЦБ.
Междувременно Федералният резерв на САЩ все още се държи предпазливо по отношение на лихвените проценти. Фед загатна, че може да има облекчения още прец септември като положителните данни за инфлацията през юни засилиха тези очаквания.
Политическата нестабилност отвъд океана след опита за убийство срещу кандидат-президента на републиканците Доналд Тръмп обаче е повод за тревога сред инвеститорите, въпреки че пазарите останаха стабилни. Инцидентът подкрепи цените на петрола тази сутрин, а индексите на Уолстрийт откриха днешната търговия с повишения.
Междувременно най-популярната криптовалута достигна двуседмичен връх, след като пазарите оцениха като по-високи шансовете за победата на Тръмп на предстоящите избори. Стойността на най-голямата криптовалута в света се повиши с около 5% над 62 хил. долара.
Очакват се и данните за икономическите нагласи в Германия за юли. Индексът, измерващ очакванията на инвеститорите на ZEW се повиши до 47,5 през юни от 47,1 през предходния месец, което е най-високата стойност от февруари 2022 г. насам. Това показва, че възстановяването на германската икономика може да се ускори.
В Обединеното кралство месечният индекс на потребителските цени (ИПЦ) за юни ще бъде публикуван в сряда. Инфлацията в страната се понижи до 2% на годишна база през май от 2,3% през април, което е най-ниската стойност от близо три години. Очаква се данните да продължат да намаляват до 1,9% на годишна база през юни. Въпреки това Английската централна банка (АЦБ) може да остане рестриктивна по отношение на паричната си политика.