ЕС – разцепен по въпроса с по-високите мита за китайските електромобили
Не е ясно какво ще е бъдещето на европейските мита срещу вноса на електромобили от Китай. Европейската комисия вдигна тарифите, като мерките влязоха в сила от 5 юли, докато блокът все още продължава да разследва прекомерното субсидиране на китайското производство от страна на властите в Пекин. В необвързващ, но показателен вот правителствата на страните в блока демонстрираха своето разединение по въпроса.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Източници на агенция “Ройтерс” съобщават, че десетина от държавите в ЕС са подкрепили по-високите мита, докато четирима са били против, а цели 11 са се въздържали от гласуването.
- При гласуването Франция, Италия и Испания подкрепиха тарифите, а Германия, Финландия и Швеция.
- Митата, влезли в сила от 5 юли, са временни, докато текат преговори с Китай. Те предвиждат вдигане на тарифите за вноса на електромобили от няколко компании, които са отказали да съдействат на Брюксел при разследването на прекомерни субсидии на сектора от страна на китайските власти. Митата засягат BYD (17.4% повишение), Geely (19.9% повишение) и SAI – 37.6% повишение.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се Европейската комисия да вземе гласуването на държавите в блока предвид, когато реши дали да предприеме последващи действия с окончателни мита.
Ако в края на разследването на Брюксел, което ще продължи в следващите три месеца, се потвърди въвеждането на по-високи мита, те ще бъдат подложени на обвързващо гласуване от страна на държавите-членки и ще станат факт, в случай на квалифицирано мнозинство. Има риск обаче последното гласуване да се повтори.
Големият брой въздържали се отразява настроенията в много държави-членки на ЕС, които са наясно с резервите на Европейската комисия, но и се опасяват от риска от ескалация на търговското противопоставяне с Китай. Пекин заплаши широкообхватен отговор, който би могъл да засегне зеления преход. По-голямата част от компонентите за соларни панели на стария континент идват от Китай. В някои случаи става дума за 95%.
Германските производители на автомобили, които миналата година са реализирали една трета от продажбите си в Китай, призоваха ЕС да се откаже от митата, които биха засегнали не само китайски компании, но и произведени в Китай електромобили от гиганти като Tesla и BMW.