FlixBus: В мрежата на устойчивата мобилност
Докато Снежина Колева се опитва да привлече български оператори за партньори в автобусната мрежа на FlixBus, Глобалният център за доставка, управляван от директора на Flix България Петър Бънков, подпомага всички звена на компанията в световен мащаб

Когато Снежина Колева, отдаден служител от екипа на Flix в Будапеща, решава да се възползва от възможността за работа от разстояние, тя се впуска в приключение, което включва един месец престой в слънчева Португалия. По навик планира старателно своето пътуване до няколко града с автобусните линии FlixBus. Водена от професионално любопитство на старши мениджър за бизнес развитие и операции на Flix в региона на Черно море, тя иска да изпита нивото на обслужване.
Също удобството и достъпните цени, с които германската нискотарифна автобусна мрежа оставя ярка следа в пътуванията в последните години. Билетът ѝ от живописния португалски град Лагос до оживената столица Лисабон (около 300 км) струва само 10 евро. Към това добавя удобството да си купи билета през приложението Flix, да се чекира при водача на автобуса, да има на борда WiFi, контакт за зареждане и лампи за четене. Пътува в работно време и смята да отхвърли повече задачи, за което е нужен интернет за лаптопа.
Пътуването ѝ продължава от Назаре до Браганса. Никой турист не ходи там, разсъждава тя с притеснение, че едва ли има линия между двата толкова отдалечени града. Намира обаче вариант с прекачване. Flix развива най-голямата европейска автобусна мрежа на дълги разстояния с широко покритие. В Браганса има среща с приятелка и тя следи в приложението „къде е автобусът ми“, защото вижда, че закъснява.
Ясно е, че FlixBus не се движи с точността на японска железница, но има славата на Ryanair на пътищата. С тази стратегия през 2023 г. Flix транспортира близо 81 млн. пътници до над 5600 дестинации в 43 страни в Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия, а яркозелените автобуси в нюанс лайм са повсеместна гледка по пътищата.
В БЪЛГАРИЯ ПЪРВАТА ЛИНИЯ НА FLIXBUS
се появява през 2018 г., свързва Букурещ и София и е изпълнявана от румънски партньор. По това време Снежина Колева привършва семестър по „Еразъм“ в Лисабон и си търси работа в София. В LinkedIn попада на обявата за мениджър „Бизнес развитие“ във Flix и кандидатства смело със самочувствие, че отговаря на профила за човек с опит и румънски език. Работила е в сферата на спедицията и известно време в туризма. За румънската филология, която завършва в Софийския университет, си има мотив: „Аз съм от Разград, близо до Румъния, и вероятно съм имала намерение да се занимавам с бизнес с румънци“.

За FlixBus е чувала от приятели, които живеят в Люксембург и Виена и много пътуват, но лично не е ползвала услугата. В последния момент забелязва, че позицията не е за София, а за Будапеща, което не я спира да опита.
Така след три рунда интервюта се озовава в столицата на Унгария, съвсем сама, на 26. В отдела обсъждат нова линия от Пловдив до Мюнхен, а задачата е да се намери партньор в България, който да я обслужи. Бизнес моделът на мрежата се основава на партньорства с местни оператори – в глобален мащаб Flix има над 1000 партньора с над 4400 автобуса. Снежина Колева намира контактите на всички големи местни оператори с международни линии в Западна Европа, за да ги покани за среща, но се опитва да се свърже и с по-малките фирми, за които се знае, че работят добре: „Искахме да имаме различни превозвачи“.
През есента на 2018 г. тя и старши мениджърът от Букурещ организират в София първите интервюта с български оператори. Местните превозвачи обаче са „скептични и изпълнени с предразсъдъци“. В техните очи Flix е голяма европейска фирма, която идва да завземе пазара. Сякаш не вникват в презентацията, че компанията не притежава автобуси, а доставя глобално услуги за мобилност, осигурява технологичното развитие на мрежата, управлението на операциите, маркетинга и продажбите. Работи с местни малки и средни транспортни компании, които оперират автобусите.
От всички оператори, с които се водят разговори, единствен собственикът на пловдивската „Детелина Дрита“ Илиян Шаханов показва готовност да влезе в мрежата с три чисто нови автобуса за по 200 хил. евро. Flix не задължава партньорите да купуват нови автобуси, а само да покриват Евро 6 стандарт за вредни емисии и да имат сигурни и удобни превозни средства.
През лятото на 2019-а „Детелина Дрита“ брандира в зелено своите автобуси и пуска линията Пловдив–Мюнхен. По нея пътуват българи, които работят в Германия. Хваща и туристически поток, тъй като има спирки в Загреб, Любляна и два града в Австрия. Пътуват студенти, както и хора, които се страхуват да летят. Пловдивският оператор поема линията Букурещ–София от румънския партньор и добавя още нови – Букурещ–Балчик през лятото и София–Солун, с което увеличава бизнеса си до общо 10 автобуса. „Линията за Солун е изключително натоварена. Има много пътуващи само с раница“, отбелязва Снежина Колева.
Поради засиления интерес FlixBus отваря това лято втори слот до Солун и нова дестинация София–Дрезден с нов партньор – Karat-S. Интересът на местните превозвачи към колаборация сега е много по-голям от преди пет години. „Понякога с мен се свързват фирми, които чисто опознавателно искат информация и дори не се стига до някакви конкретни преговори. Не всички имат възможности да покрият стандартите“, казва тя. Един от проблемите за мрежата и операторите е липсата на персонал и това се отнася до целия сектор в почти всички държави в Европа. За дългите линии са нужни по четирима водачи в посока, не само сигурни автобуси.
Докато Снежина Колева се занимава с операциите по маршрутите и отношенията с доверените партньори, едно друго звено в София – Глобалният център за доставка на Flix, подпомага организацията на процесите и маркетинга на компанията в световен мащаб. Дейност, която генерира 4.2 млн. лв. приходи за 2022 г. Всяка седмица тя води конферентни разговори с управляващия директор за Flix България Петър Бънков: „Обменяме най-актуалната информация какво се случва с партньорите, линиите, както и новостите в експертния център“.
В действителност експертният център в София допълва ефективно работата на централните екипи в Берлин и Мюнхен. Като най-голямото присъствие на Flix извън Германия, той служи като хъб за повече от 80 експерти в различни области, включително информационни технологии, дигитален маркетинг, обслужване на клиенти, финансово счетоводство и операции. Създаден е във време на криза в пандемията през 2021 г., когато пътуванията са значително ограничени. Flix използва тази пауза стратегически, за да преразгледа вътрешните процеси. Взема се решение да се създаде център за глобални бизнес услуги.
След задълбочено разглеждане на различни потенциални местоположения София е избрана като идеалното място за този нов център. „Решението да се отвори центърът в София е заради доброто съотношение качество–цена на услугите“, казва Петър Бънков.
СПЕЦИАЛИСТ ПО КОМПЮТЪРНИ НАУКИ,
Бънков пренася опита си от висшите етажи на технологични корпорации. Привлича го възможността да оглавява звено за технологии в компания за мобилност. Обожава да пътува. Инвестирал е в няколко стартъпа за пътувания. Бил е и предприемач заради любопитството да създава неща по свой начин в сферата на консултантския бизнес и електронната търговия. Дори е поддържал собствен франчайз офис на Econt: „Да пробваш различни неща е доста по-интересно, отколкото да правиш едно и също в голяма компания. Не беше голяма разликата дали ще отговарям за около 400 души в Atos, или за 1000 в Experian България. Само когато правиш нещо различно, тогава учиш“.
Във Flix той открива, че един от тримата основатели – Даниел Краус, е правил абсолютно същото, което и той 10 години в Microsoft – да подпомага клиентите при внедряването на софтуера и поддръжката. Йохан Зайс е работил за SAP и IBM, а Андре Швамлейн – в консултантската фирма McKinsey & Company. Тримата създават стартъпа в Мюнхен, преди да навършат 30 – през 2013 г. След като се либерализира пазарът на мобилни услуги Германия, и те виждат възможност да организират мащабна мрежа за автобусни превози на дълги разстояния, като обединят дигитални иновации и транспорт.
„Когато са представили проекта пред инвеститорите, са имали един принтер, на който са печатали билети и снимка на автобус, обработена с фотошоп с надписите на брандинга, и то в синьо“, разказва Петър Бънков. В следващите години Flix променя трайно глобалния пейзаж на мобилността и привлича инвеститори като Canyon Partners, General Atlantic, Permira, TCV, HV Capital, Blackrock, Baillie Gifford и SilverLake.
Специално за отварянето на Глобалния център в София пристига опитен човек от Германия. Негов пряк ръководител е финансовият директор на Flix в Мюнхен, който очертава целите да се отвори отдел за финансови услуги и счетоводство, който обслужва цялата структура от над 25 офиса по света и над 5500 служители. „Нашата визия беше да направим модерен финансов отдел, който използва технологии в процесите.
Счетоводните стандарти са едни и същи, но имаш процеси, където може да се иновира“, обяснява той. Събитията около центъра в София се развиват толкова бързо, че първите служители получават назначение, преди да излезе регистрацията на компанията в Търговския регистър, което създава забавни ситуации: „Смятаха, че не съществуваме“. Центърът няма собствена база, а наема коуъркинг пространства в This Way. Бънков се стреми да направи организация, в която хората не се състезават кой ще вземе бонуса, както е в корпорациите, а ще се състезават да въведат повече иновации и оптимизации.
Той изгражда отдел за обслужване на клиенти, но не от хора, които вдигат телефона – за това има колцентрове по света, а от експерти по сложни казуси. Най-динамично е в отдела за маркетинг. Компанията инвестира милиони евро в маркетинг, за да получи всяка линия на FlixBus по-голяма разпознаваемост на пазара, а с това да се помага на партньорите да привличат повече клиенти. „Това е много важна част в партньорството“, казва Петър Бънков.
С нарастващата популярност на мрежата става обичайно младите потребители да търсят в приложението Flix линии и връзки в различни държави, вместо директно да посещават уебсайтовете на местните оператори. „Партньорите притежават автобусите, а Flix прави всичко останало“, обича да казва Бънков. Понякога трудно се разбира какво е всичко останало. Визира използването на изкуствен интелект, който оптимизира мрежата за максимално натоварване. Това позволява ефективно използване на ресурсите и автобусите, което води до намаляване на емисиите. Също така позволява динамично ценообразуване, което увеличава степента на заетост на превозните средства – предимство както за пътниците, така и за партньорите. „Не всяка фирма има възможност да отдели ресурс за технологии, които следят резервациите, трафика и ценообразуват динамично. Нито да поддържа собствени отдели за обслужване на клиентите. Ние го правим за тях“, коментира той.
В глобален мащаб Flix оперира с няколко бранда – FlixBus, FlixTrain, Kâmil Koç (най-големият междуградски автобусен оператор в Турция) и Greyhound Lines (управлява най-голямата междуградска автобусна услуга в Северна Америка). Новите технологии и иновации подобряват комфорта, ефективността и устойчивостта с екологични решения. Като пионер в устойчивия трафик, Flix експлоатира първите зелени влакове на дълги разстояния от 2018 г., стартира пилотен проект за изцяло електрически автобуси на дълги разстояния през 2018 г. и пуска първите в ЕС автобуси на дълги разстояния, захранвани с биогаз, през 2021 г.
„От 2021-ва има автобуси със соларни панели върху покривите, които захранват телефоните. Защото иначе това електричество идва от дизел“, допълва Петър Бънков. Към новостите добавя двуетажните автобуси по маршрута от Букурещ към българските черноморски курорти и възможността все повече българи да пътуват до все повече места по Европа. „Flix ще докара още туристи в страната и подобно на бюджетните самолетни компании ще стане една от причините за развитието на туризма в региона“, прогнозира той.