Комуникацията, която променя играта
След 13 години успешна кариера в телевизията Биляна Гавазова взема смело решение да поеме по трудния път на предприемачеството

Вие имахте успешна кариера в телевизията. Какво ви накара да започнете собствен бизнес?
Смелостта е само пикантна подправка в света на бизнеса. Ако нямаш опита, уменията и добрата подготовка да изпълниш рецептата, ще се опариш. В същото време знам, че успехът идва при най-постоянните, и съм готова за този дълъг път. Първата крачка беше създаването на B&T Communications. Да слезеш от праймтайма на най-рейтинговата телевизия като водещ на сутрешния блок на btv за някои беше лудост, а за мен – извървян път и съдба. След 4000 дни и над 96 360 часа в нюзрума на телевизията имах знанията да продължа напред не само като журналист, но и като комуникационен експерт. И така опитът предизвика смелостта.
Сега правя втора решителна крачка с чисто нов проект, зад който заставам най-отговорно с името си – bilyanagavazova.bg. Неслучайно слоганът е „Комуникацията, която променя играта“ и ще ви дам една различна гледна точка – бизнесът е игра, но на стратегии и умни ходове. Като журналист моята мисия е да създавам съдържание, което оставя отпечатък, защото всеки бранд има нужда от видимост.
Как се подготвихте за следващата стъпка?
Това е ключът! Много важно е да не спираш да се подготвяш и ако твърдо заемеш позицията на „можещия всичко“ само заради 20-годишния си опит, губиш най-вече себе си. След кратка почивка и няколко предизвикващи сетивата пътувания извън България започнах да уча и да надграждам. Инвестирах в редица обучения, усъвършенствах уменията си да създавам креативно съдържание, което не само вълнува, но и продава. Фокусирах вниманието си в силата да разказвам видеоистории, да създавам продуктови видеа със стойност и полезно съдържание.
Какво стои зад вашия личен бранд? Как го изградихте в годините, за да работи сега за вас?
Зад името и новия ми личен бранд bilyanagavazova.bg стоят години на усилен труд. Започнах от Дарик радио, преминах през съществуващата тогава PRO.BG и стигнах до многомилионната аудитория на btv – първо като репортер с бизнес профил, а после като титулярен водещ на „Тази сутрин“. След като се върнах от майчинство през 2016 г., станах автор и водещ на първата по рода си телевизионна рубрика с потребителска насоченост – „Чети етикета“. И до ден днешен колеги ме наричат телевизионният омбудсман. Доверието на хората, на бизнеса, както и на институциите е най-ценният ми актив от това време на опит и усилена работа. Близо 8 години рубриката „Чети етикета“ оформяше професионалния ми почерк.
Какви нови неща откривате в креативния си период?
В продуктовото позициониране, в brand storytelling-a и в създаването на корпоративно съдържание може да има много стойност. „Комуникацията, която променя играта“, предполага силна връзка с аудиторията, която задължително трябва да има право на информиран избор. Така е честно. Така се заявяват лидерите.
Така силният бранд става още по-видим. Чудесен пример за това е партньорството ни с Kaufland България и видеорубриката, която стартирахме за YouTube канала на компанията – „За качеството с Биляна Гавазова“. Това беше пионерски подход. За първи път толкова голям ритейлър отвори вратите си за критичния поглед на един журналист и допусна камера в най-чувствителните процеси по осъществяване на качество и контрол. Много често ключови играчи в бизнеса пропускат основно правило в комуникацията, а именно да създават съдържание, което вълнува публиката, а не тях самите.
Как си представяте, че трябва да изглежда една модерна агенция за комуникации?
По-важно е как бизнесът си представя една модерна агенция за комуникация. Във времена на възход на изкуствения интелект преди всичко е качеството на услугата, която предлагаш. Да вълнуваш, буквално да хващаш за гърлото, да докосваш – това е на първо място талант, но и въпрос на безупречна подготовка в създаването на съдържание, което трябва да отличи даден бранд.
Тук ще посоча част от ценностите, които споделям и в моя сайт www.bilyanagavazova.bg
- доверието е откритост и предвидимост;
- добрите партньорства предполагат общи цели и отдаденост;
- любовта към работата е пълноценно усещане за значимост.
Екипът е най-големият ми актив, а аз работя с едни от най-добрите в бранша.
Какви нужди има бизнесът от услуги в сферата на комуникациите?
Със сигурност отговорът може да бъде много дълъг, защото спектърът е изключително богат, но тук ще се фокусирам върху няколко неща.
Вашата марка е в центъра на вниманието, когато имате добър модератор за важни бизнес събития. Това е една от основните ми дейности и участвам активно в целия процес по подготовка на сценария.
Историята в кадри е друг мощен инструмент за комуникация, маркетинг и изразяване на идеи в различни сфери на живота.
Успешното представяне пред камера и пред публика откроява разликата между това да бъдете чути и да бъдете запомнени. Ценим времето на нашите бизнес партньори и заедно с моя екип предлагаме кратки (почасови) форми за консултации онлайн или в офиса.
Подготвяте подкаст с вдъхновяващи личности. Как този формат може да бъда полезен за бизнеса?
Това е от онези идеи, за които пише Ричард Брансън, които тръгват от гърба на подложка за бира, но носят огромен заряд. Ще се радвам на подкрепа и добри партньорства и в този нов проект. Да си „голям“ в бизнеса не е въпрос на късмет, не е въпрос само на талант или много работа, това е въпрос на устойчивост и характер. Провалите и грешките понякога…, прощавайте, ВИНАГИ са крачки към ВЪРХА. В този формат ще ви показвам личности, които не спират да търсят път, и това, че е дълъг и труден, не ги плаши. Вдъхновители.