Какво ви мотивира след повече от 30 години на лидерски позиции в банковия сектор да станете председател на Сдружение „Дамски форум“?
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2024/06/diana-mitevaimg_9283.jpg)
Винаги съм споделяла принципа, че едно от най-мотивиращите неща, които човек може да изпита в своя житейски път, е когато допринася към обществото със своите знания, опит и способности. Аз съм от учредителите на Сдружение „Дамски форум“ преди 17 години и 15 години вече регистрирано като НПО.
През всичките години в бизнеса никога не съм си задавала въпроса: „Дали?“, а „Кога?“ би бил най-подходящият момент, в който мога да използвам придобитите ми опитност и познания за подпомагане на развиването и реализирането на потенциала на другите, който ще им помогне за подобряване на техния собствен живот. И когато установих, че този момент е настъпил, не се поколебах и за миг да приема привилегията и отговорността да стана председател на Сдружение „Дамски форум“. В резултат на дейностите на организацията много млади жени имат възможността да получат подкрепа чрез менторските ни програми, която им дава една солидна база за разгръщане на техния лидерски потенциал. Истински щастлива съм, че мога да съм част от този процес и да участвам във видимата промяна към утвърждаването на жената като все по-силен фактор в обществото и бизнеса в страната.
Какви са трудностите, пред които се изправят дамите на високи ръководни позиции в България? А трудностите пред тези, които развиват собствен бизнес?
Все още пред дамите на високи ръководни позиции в България има препятствия. Те могат да бъдат както „невидими“, но пък осезаеми, като т.нар. „стъклен таван“ в подножието на самия „връх“ на организационната йерархия, до съвсем „видими“, като пристрастия и придържането към погрешни стереотипи за жените, свързани с техния пол, особено в бизнес отраслите, които традиционно са доминирани от мъже. Всичко това може да доведе до вредни последици както за дамите, които не могат да реализират своя пълен управленски потенциал, така и за самите организации, които не могат да се възползват в пълна степен от него.
По отношение на жените, развиващи собствен бизнес, пречките все още са налице. Те могат да варират както до по-трудния достъп до капитал, тъй като жените предприемачи често са изправени пред по-големи предизвикателства при набирането на финансиране и инвестиции за своя бизнес, отколкото мъжете; през лимитирания достъп до наставничество и бизнес мрежи за обмен на ноу-хау, тъй като жените предприемачи все още са сравнително „рядък тип“ в българския бизнес; за да се стигне чак до културните очаквания за ролята на жената в семейството и домакинството.
От каква подкрепа имат нужда, за да направят следващата крачка?
Подкрепата следва да бъде комплексна и тя се състои от амалгама от различни инициативи, събития, програми с широк обществен отзвук. Щастлива съм, че днес се говори много повече за препятствията пред жените в бизнеса, тъй като ефективната промяна в дълбоко вкоренените нагласи и предразсъдъци може да бъде реализирана чрез интензивен открит диалог и търсене на всеобхватно разбиране на проблема. В Сдружение „Дамски форум“ ръководим доста програми и организираме интензивен календар със събития. От 2018 г. организираме конференции на тема „Силата на многообразието“, по време на които видни представители на българския и световния бизнес елит представят своите виждания и насоки за промяна на стереотипите. Успяхме да съберем рекордно институционално присъствие в лицето на еврокомисари, министър-председател, министри, обществени деятели и дипломатическия корпус. Вярвам, че това е пътят в правилната посока занапред към преодоляването на всички видими и невидими бариери пред дамите в нашето общество.
За трета поредна година организирате дискусия „Силата на разнообразието“ за баланса и равенството на половете. Как подобни събития променят средата? Какво е необходимо, за да има включване и многообразие?
Също така вече седма година организираме първата по рода си дамска менторска ежегодна програма, в която участие вземат все повече млади амбициозни дами. Повече от 150 двойки ментори и насърчавани са преминали през тази мащабна програма. Тази година имаме рекорден брой участници, заявили желанието си да бъдат подкрепяни, насърчавани и стимулирани да променят и градят бъдещето си и бъдещето на България.
Изключително се гордея с тази дискусия, която, както споменах, срещна осезаем отзвук в медийното и широкото обществено пространство. Както споменах и на самото събитие: Тези събития са в състояние да променят средата, тъй като привличат и концентрират фокуса на общественото внимание върху тази проблематика, което е предпоставка и за нейното бъдещо разрешаване с подходящи мерки. А те могат да варират както от разработването и насърчаването на политики за равни възможности в заетостта, образованието, културата и всяка една друга област на обществения живот, през прилагането на всеобхватни програми за обучение по многообразие и приобщаване, до различни корпоративни инициативи и кампании в тази насока. Тенденцията е, че се наблюдава голямо раздвижване в тази посока, и искрено се надявам тези отделни начинания да бъдат обединени в цялостна стратегия на национално ниво.
Вие самата подкрепяте много каузи и сте член на бордовете на различни организации. Защо го правите?
„Индивидуален ангажимент към групово усилие – това е, което кара един екип да работи, една компания да работи, едно общество да работи, и в крайна сметка, една цивилизация да работи“ – това не са мои думи, а известен цитат на Винс Ломбарди, но искрено вярвам в тях. Едва ли има по-удовлетворяващо нещо за един човек, който е имал шанса да придобие ценен житейски и професионален опит, от това да връща на обществото обратно тези придобити умения, за да могат идните поколения не само да се възползват от тях, но и да ги надграждат. Това е моето разбиране за успешно развитие на едно общество.