Положителни сигнали от Фед и спадащи запаси в САЩ повишиха цената на петрола
Петролът се повиши по време на азиатската търговия в четвъртък на фона на положителни сигнали от Фед, който намекна за намаляване на лихвените проценти и по-голям от очакваното спад в запасите на суровината в американските складове.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха до 85.48 долара за барел. В рамките на двете сесии котировките се повишиха с близо два долара, компенсирайки загубите от началото на седмицата.
- Американският лек петрол пък се повиши с близо 4 долара в рамките на двете сесии, след като вчера се приближи до границата от 80 долара.
- Основните причини за сериозното повишение в цената са две. На първо място това е по-големият от очакваното спад в американските запаси, което ще подкрепи търсенето. Запасите са намалели с 4,9 млн. барела през миналата седмица, според последните данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ. Това надхвърля прогнозата на анализаторите за спад от 4,4 млн. барела.
- От друга страна Федералният резерв на САЩ сигнализира, че може да пристъпи към облекчаване на паричната политика – ход, който инвеститорите очакват отдавна. Председателят Джером Пауъл посочи, че Фед няма да чака инфлацията да се забави до целта от 2%, за да намали лихвените проценти, което е добра новина за пазарите, които се надяват, че облекчаване на паричната политика ще подкрепи търсенето.
АКЦЕНТ
Данните за изчерпването на запасите в САЩ и сигналите от Фед компенсираха значително притесненията за забавянето на китайската икономика. Пекин, който е най-големият вносител на суров петрол в света, регистрира ръст на икономиката от 4.7% през второто тримесечие, което е най-бавният темп на растеж от първото тримесечие на 2023 г. насам.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Сигналите за здравословното търсене в САЩ надделяват над опасенията за скромния растеж на икономиката на Китай през миналата седмица. Освен това вероятно разхлабване на паричната политика от страна на Фед може да стимулира икономическия растеж. Летните пътувания осигуряват достатъчна тяга на търсенето на петрол в най-голямата икономика в света“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Филип Нова.