Земеделците – в капана на пожарите и законовия хаос
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Хиляди декари са в капана на огнена стихия, която бушува на територията на цяла България. Горят горски стопанства, пчелини, къщи, имоти, стърнища. И докато бедстващите хора в засегнатите райони се опитват да спасят покъщнината си от пожарите, земеделският сектор трудно ще възстанови огромните загуби, нанесени от огнената стихия. Размерът на щетите е трудно изчислим. Какво могат да направят работещите в сектор “Земеделие”, какво прави държавата за тях и има ли проблем?
Виновни до доказване на противното
Пожарите изпепеляват огромна площ – по последна информация на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” става дума за над 200 пожара, които бушуват в цялата страна. Казано иначе – хиляди декари. Държавата има механизъм за компенсация на пострадалите земеделци – при 100% пропаднали площи и обявяване на форсмажор и чрез помощта de minimis.
По линия на de minimis стопаните могат да бъдат обезщетени за загуба на нерекултирана селскостопанска продукция, животни, пчелни семейства и фураж като индивидуалният таван за подпомагане, който земеделски стопанин може да получи в рамките на три последователни данъчни години, е в размер до 25 хиляди евро.
Големият проблем се оказва вината. Съгласно Закона за опазване на земеделските земи фермерите носят отговорност за изгарянето на стърнища и други растителни отпадъци на земеделската земя и са длъжни да участват при гасенето им. Глобите варират между 1500 и 6000 лв., а нарушението се установява с акт на длъжностни лица, определени от кмета на общината. Фермерите получават пълни или частични санкции за опожарените си площи. Същевременно липсва ясен механизъм за оневиняването на земеделците, а има и проблем с процеса по оценка на щетите.
“Ако продукцията е непожъната обикновено се завежда следствено дело с предполагаем или неизвестен извършител. Изисква се експертиза, за да се види откъде е дошъл огъня. Процесът продължава няколко години. Междувременно обаче според ДФ “Земеделие” и извършения сателитн мониторинг ти си нарушител. При стърнищата обикновено се смята, че няма материален интерес, не се завежда следствено дело и колегите, които са ползватели на този обект трябва задължително да уведомят ДФ “Земеделие” за форсмажор, за да може изгорялата площ да се сметне и да се извади от размера на глобата. Най-лошото е за колеги, които нямат вина за тези пожари. те трудно могат да се оневинят пред ДФ “Земеделие”. Няма механизъм за оневиняване при такава ситуация. Пожар може да се запали от хвърлен фас, изгорели далекопроводи”, заяви за Forbes Bulgaria Костадин Костадинов, председател на Българската аграрна камара.
Какво могат да направят фермерите в момента
Стопаните трябва да подадат декларация за наличие на форсмажорни обстоятелства в областните структури на Държавен фонд “Земеделие“ в срок до 15 работни дни от датата на прекратяване на фактическото събитие. Уведомяването става чрез попълване на заявление за наличие на форсмажорно събитие в областните структури на ДФЗ.
“Ако не го направят, впоследствие изгорелите площи ще бъдат умножени по три и тези хора ще бъдат глобени”, предупреждава Костадин Костадинов.