Проблем, който трябва да вземем присърце
Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смъртност в Европейския съюз, и в частност в България, която всъщност оглавява черната класация в Европа по този показател. Има няколко рискови фактора, които стимулират разпространението на сърдечносъдови заболявания, и България видимо изпреварва другите европейския страни при всеки от тях. Такива фактори са тютюнопушенето, мръсният въздух, затлъстяването и някои здравословни състояния като високото кръвно налягане.
Какво може да се направи, за да се намалят рисковете от сърдечносъдови заболявания? Доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, предлага приемането на Национален план за сърдечносъдово здраве.
„Трябва да вървим заедно по този път – специалисти, обществото, всички заинтересовани страни трябва да се включат в този процес, за да видим края на лабиринта“, заяви доц. Трайков по време на Forbes Healthcare Summit. Доц. Трайков има над 20 години опит в кардиологията в България и в чужбина и е член на комисията за националните дружества на EHRA. По време на неговото управление на отделението по инвазивна електрофизиология в „Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Токуда“ то се превръща в един от най-иновативните и големи центрове в страната.
Превенцията е основен фактор и тя засяга не само Министерството на здравеопазването, но и много други институции. „Трябва да се прицелим в тези хора, които още нямат заболяване“, коментира доц. Трайков. Според него превенцията е отговорност на обществото. Не всеки индивид има необходимото образование, за да се предпазва.
За придобиването на добра здравна култура е важно да се работи от ранна детска възраст, категоричен е доц. Трайков. „Когато човек е млад, той не мисли за тези неща, но те работят още тогава“, каза той и допълни, че насочването на здравното образование към по-младите е фокус и в Европа.