Учени съобщиха за седми пациент, излекуван от ХИВ
Германец изглежда е бил излекуван от ХИВ, след като е получил първата по рода си процедура за трансплантация на стволови клетки преди близо десетилетие. Учените казват, че вероятно това е седмият пациент, излекуван от вирусът, засегнал десетки милиони хора по света.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Мъжът, пожелал анонимност, е наречен “новият берлински пациент” след първия “берлински пациент” – Тимъти Рей Браун. Той беше първият човек, обявен за излекуван от ХИВ през 2008 г. Браун почина от рак през 2020 г.
- Това изглежда е първият случай, при който ХИВ е излекуван при пациент, чийто донор на стволови клетки е имал една резистентна към ХИВ мутация, а не две, което според лекаря Кристиан Геблер може да има „обещаващи последици“ за бъдещи стратегии за лечение.
- ХИВ все още може да се разпространи сред хора с мутация, която премахва протеин, който вирусът използва, за да влезе в кръвните клетки, каза Гейблер, въпреки че вирусът прогресира бавно, ако не получават антиретровирусно лечение.
- Случаят предполага, че „можем да разширим групата от донори“ за други подобни случаи, каза Шарън Люис, президент на Международното общество за СПИН.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
През 2009 г. Тимъти Рей Браун, наричан „берлинският пациент“, беше първият човек, който според изследователите изглеждаше излекуван от ХИВ. Десет години по-късно „пациентът от Лондон“ бе е излекуван, последван от пациентите от „Градът на надеждата“ и „Ню Йорк“ през 2022 г. Двама души, „пациентът от Женева“ и „пациентът от Дюселдорф“ изглежда са излекувани през последната година. И шестимата са били подложени на трансплантация на стволови клетки за лечение на рак на кръвта, докато първите пет са получили резистентна към ХИВ мутация от своя донор.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
39 милиона. Това е прогнозният брой хора по света, които живеят с ХИВ към края на 2022 г., съобщи Световната здравна организация. Около 630 000 души са починали от заболявания, свързани с ХИВ, по света през тази година, според организацията.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Няма ефективно лечение за вируса на човешката имунна недостатъчност, вирус, който атакува имунната система на тялото, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията. През последните години изследователите са проучили дали трансплантациите на стволови клетки могат да се използват като лечение, като лекарите използват анти-HIV гени или мутации за борба с вируса. Ако не се лекува, вирусът може да доведе до СПИН или синдром на придобита имунна недостатъчност, отбелязва агенцията, добавяйки: „След като хората получат ХИВ, те го имат за цял живот“. Вирусът често се открива чрез симптоми, които приличат на грипоподобни в рамките на две до четири седмици след заразяването, въпреки че диагнозата е възможна само чрез тестване.