4 неща, които родителите на успешни хора са правили, когато са били деца
Лятото е подходящо време да направите равносметка на това как се справят децата ви. Правят ли нещо, което ги вълнува? Събуждат ли се всяка сутрин нетърпеливи? Щастливи ли са?
За своята книга „Отглеждане на предприемач“, Марго Махол Бисноу е интервюирала70 родители, които са отгледали изключително успешни възрастни, за това как са помогнали на децата си да постигнат мечтите си. „Това беше разнообразна група и кохортата включваше хора от различни раси, религии, доходи, семейни структури и образование“, казва Бисноу
Ето четирите неща, които родителите на най-успешните хора винаги са правили, когато децата им са били малки, разказани от Марго Бисноу:
- Подкрепиха страстите на децата си
Всеки успешен възрастен, с когото говорих, имаше страст да расте. С изключение на артистите, които продължиха да практикуват и в зряла възраст, много от тези лидери преследваха кариери, които нямаха нищо общо с това, което обичаха като деца.
Така че защо беше толкова важно родителите да насърчават каквато и страст да имат децата им?
Важно е защото децата се научават на смелост и постоянство и стават доста опитни. Тези преживявания ги научиха да вярват в способността си да успеят, когато вложат всичко от себе си в нещо. Въпреки че много от родителите не разбираха страстта на децата си, те ги подкрепяха, защото виждаха каква радост получава детето им от това. Най-успешните възрастни израснаха, знаейки, че родителите им винаги ще бъдат до тях, независимо с какво се захващат.
- Те научиха децата си да прегръщат провала
Най-успешните предприемачи, които описах в моята книга, поемат рискове. В моето изследване открих, че хората, които са най-склонни да поемат рискове, са хората, които не са били наказвани или научени да се страхуват от провал, когато са били млади. Този подход ми напомня за един цитат на Били Джийн Кинг, който обичам: „Ние не го наричаме провал, ние го наричаме обратна връзка.“
Родителите им винаги са ги учили, че макар да е хубаво да се състезаваш, да се бориш, за да успееш и да печелиш, е хубаво и да губиш. Неуспехите са шанс за учене, израстване и развитие на чувство за устойчивост.
Родителите, които интервюирах, винаги са приветствали усилията на децата си, вместо да се фокусират само върху техните постижения.
- Те насърчават любопитството и автономността
Децата, които са подтиквани да бъдат любопитни, научават, че ако продължат да изследват, ще измислят начин да подобрят, разширят или преоткрият нещо, което обичат и за което знаят много.
Бъдещите предприемачи в моята книга бяха научени от родителите си да питат: „Така ли трябва да бъде? Как мога да го направя по-добър?“
Много родители ми казаха, че не искат децата им да бъдат доволни от нещо, „защото това е така“. Тъй като децата им ставаха все по-способни, родителите също устояваха на изкушението да правят или поправят нещата вместо тях. Вместо това те дават на децата си инструментите сами да решават проблемите.
- Те наблегнаха на емпатията и състраданието
Повечето от предприемачите в моята книга бяха научени отрано да са съпричастни с другите и израснаха с желанието да решават опасенията и проблемите на хората около тях и в техните общности.
Те са отгледани с истинско желание да подобрят живота на хората. Родителите им никога не са им казвали, че целта е да направят най-много пари, въпреки че често това е резултатът.
Това чувство на състрадание е това, което ги накара да искат да създадат това произведение на изкуството, или продукт, или услуга, която може да донесе на хората усещане за лекота и радост. Това им помогна да изградят успешна кариера и живот.
Марго Махол Бисноу е американски писател. 20 години е работила за правителството, включително като началник на щаба на президентския съвет на икономическите съветници. Автор е на книгата „Отглеждане на предприемач: Как да помогнете на децата си да постигнат мечтата си“.