ЕС натиска Meta заради ултимативната политика на компанията
Meta е длъжна да отговори на опасенията на Европейския съюз и да промени политиката си, която според блока е в ущърб на потребителите. Компанията на Марк Зукърбърг се изправя пред координирани действия от страна както на Европейската комисия, така и от страна на националните регулатори за защита на потребителите.
![meta](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2024/07/gettyimages-2161572458-1-1024x576.jpg)
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия и националните органи за защита на потребителите в държавите-членки смятат, че компанията на Марк Зукърбърг, която стои зад социалните мрежи Facebook и Instagram, принуждава потребителите да плащат такса, ако искат да запазят достъпа до собствените си профили.
- ЕК твърди, че политиката на Meta е ултимативна и цели да накара европейските граждани да предоставят личните си данни за търговски цели. В своя позиция ЕК посочва, че тази практика е “заблуждаваща” и “агресивна”.
- Днешните действия на ЕК и националните регулатори са отделни от разследванията, които Брюксел води срещу Meta, обяснява още изпълнителния орган на ЕС.
- Meta има срок до 1 септември да отговори на опасенията, изразени от Комисията и наицоналните регулатори. В противен случай компанията може да бъде глобена като санкциите могат да достигнат размер до 10% от глобалния й оборот и до 20 % при повторно нарушение.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Констатацията на Европейската комисия не е новина. В началото на този месец стана ясно, че Брюксел е обезпокоен от ултимативната политика на компанията и започна разследване, което ще приключи догодина.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
13.4 млрд. долара. Толкова може да достигне размерът на санкцията за Meta, която регистрира приходи в размер на 134 млрд. долара за 2023 г.