Да застанеш на страната на пострадалия
Адв. Петя Керанова и адв. Ангел Боев, основатели на Адвокатско дружество „Керанова, Боев и съдружие“, разказват за успехите и предизвикателствата
Кои са основните направления, в които специализира адвокатско дружество „Керанова, Боев и съдружие“?
Адв. Петя Керанова: Основното направление, в което са насочени усилията ни, е работа в защита на пострадали лица. Работим по редица пътни инциденти, медицински деликти, трудови злополуки и др. от над 20 години.
Моят кариерен път започна през 2001 г. и още от самото начало се почувствах комфортно на страната на пострадалите. Така започнах целенасочено да ориентирам работата си в тази насока и да развивам знанията си във време, когато адвокатите, работещи в тази област, бяха единици.
Започнах да работя по редица дела, по които представлявах пострадали при пътни инциденти. От огромно значение за решаването на тези дела е автотехническата експертиза, което ми позволи да приложа на практика и техническото си образование. Докато повечето юристи се плашат от сметки и формули, аз имам възможност безпроблемно да проверявам заключенията на вещите лица, с което си спечелих и уважението на автоексперти на високо ниво.
С какво се отличава вашият подход?
Адв. Петя Керанова: Това, което отличава работата ни, е, че ние мислим мащабно и работим не само за успешното приключване на конкретно дело, а за цялостно развитие на практиката в полза на пострадалите.
Опитът ни показва, че по редица тежки дела постигаме прецеденти с постигнатите компенсации. Стараем се да измисляме нови подходи, следим непрекъснато съдебната практика, за да се учим от нея и да я прилагаме, но най-големите усилия са насочени в стремежа да съдействаме за развитието на практиката с достъпа до касация, предвид селективния достъп до третата поред инстанция.
Настоящата уредба създава предпоставки за многобройни случаи на нееднакво третиране в сходни, ако не и идентични ситуации. Да успееш да подготвиш делото по начин, по който ВКС да прецени, че следва да се произнесе, представлява действително сериозни усилия.
Именно големите усилия и несигурният резултат възпират интереса към подготовка на подобни дела за допустимост до касационен контрол. Ние обаче оставаме верни на своята мисия и постигаме допустимост, с която малко кантори могат да се похвалят.
Вече над 20 години защитавате интересите на пострадали лица. Как печелите тяхното доверие?
Адв. Петя Керанова: За мен доверието е ключова съставка в рецептата за успех. Само когато един адвокат разполага с пълното доверие на своя клиент, той може да се възползва от комфорта да използва всички възможни средства за постигане на най-добрия резултат.
Да изградиш доверие у клиента, да защитиш правата му по най-добрия начин и да останеш приятел с него, въпреки негативните обстоятелства, по повод на които сте се срещнали, е най-удовлетворяващото чувство.
Ние винаги се стараем клиентите ни да са напълно наясно с всички обстоятелства. Делата за компенсиране на вредите са свързани с разследване и редица експертизи, които няма как да приключат бързо. Именно затова ние винаги се борим за най-добрия резултат за клиента, а не преследваме компромиси в името на бързината.
Кои са най-големите предизвикателства, които срещате и как ги преодолявате?
Адв. Ангел Боев: През последните няколко години, обратнопропорционално на нарастващата инфлация, се вижда тенденция на намаляване размерите на обезщетенията. Не е ясно какво налага подобна явна обезценка на най-голямото човешко благо – здравето, на фона на огромната настояща инфлация. Озадачаващо е защо преди четири-пет години това основно човешко благо беше оценявано много по-справедливо от сега и защо икономическите интереси на застрахователите се наложиха преимуществено пред справедливостта. Единствено с вяра в справедливостта и много работа за достъпа до касация, тази негативна тенденция донякъде се преодолява.
Друг много голям проблем е, че воденето на делата не става бързо и това създава предпоставки клиентите да имат съмнения дали се работи ефективно и дали действително се защитават интересите им. Това все по-често ги кара да се обръщат към неквалифицирани лица, които обещават бързи резултати, възползвайки се от отчаянието и незнанието на пострадалите. Следствие от тази тенденция са бързите споразумения със застрахователите, които обичайно са за изключително ниски суми. Веднъж сключено, подобно споразумение прекратява възможността пострадалото лице да получи адекватно обезщетение за претърпените вреди.
Друг съществен проблем са автотехническите експертизи, които се изготвят по всички дела с пътни инциденти. Знанията и компетентността на вещите лица много често не са на ниво, а нуждата от създаване на звено, което да обучава и сертифицира експерти, е все по-належаща. В практиката ни сме свидетели на некомпетентно изготвени експертизи, при които за един и същ пътен инцидент се стига до напълно противоположни изводи и огромно различие в изводите относно причините за настъпване на инцидента.
Практиката ни, свързана с трудови злополуки, ни сблъсква и с друга неприятна тенденция. При подобни дела фирмите, отговорни за инцидента, бързо се декапитализират, което лишава пострадалите лица от възможност да получат компенсация, дори след осъдително съдебно решение.
Кои са най-знаковите дела, от които сте били част, и какво е тяхното значение за цялостното развитие на правната система у нас?
Адв. Петя Керанова: В работата ни всяко дело е значимо, но разбира се, има такива, които оставят трайна следа и променят съдебната практика.
Едно от тях несъмнено е делото, свързано с изключително тежкия пътен инцидент през 2011 г. в Симеоновград, познат като „Черния Великден“, при който загинаха шест деца. По него ефективни присъди получиха както водачът, така и лицето, което му беше предоставило ключовете на автомобила. На петте семейства, които представлявахме, бяха присъдени обезщетения по 250 хил. лв. на родител. Благодарение на доверието на клиентите успяхме да си свършим работата по най-добрия начин, а натискът върху тях беше огромен. И досега това остава прецедент в съдебната практика.
За пътен инцидент, при който загина младо момиче през 2012 г., на майката беше присъдено обезщетение от 220 хил. лв., което също е трудно достижима практика. Обичайната практика, която беше такава преди години, но сега е трудна за постигане, е около 200 хил. лв. обезщетение на наследник. Ние успяхме да наложим и да поддържаме тази практика за събития още от 2008 г., особено когато става въпрос за младежи.
В допълнение към пътните инциденти, работим и по дела във връзка с медицински деликти, които са много специфични и предизвикателни. Започнахме през 2009 г., когато по упорито настояване на близки на мои клиенти поех дело срещу лекари и лечебно заведение. Костваше ни изключително много работа и много емоции, и то в продължение на близо 9 години, но делото завърши с осъдителни присъди за двама лекари, а болницата изплати близо 600 хил. лв. за обезщетения и разноски на родителите на починалото дете. Тези дела са също много специфични и трудни. Това ме мотивира да завърша обучение по специалност „Национално и европейско медицинско право“ за периода 2022–2023 г. За работата ни е необходимо постоянно развитие и обогатяване на знанията.
Изключителен интерес и много голям успех за кантората ни представлява и излязлото тези дни решение срещу Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), с което успяхме да реализираме отговорността на последната, което също е прецедент. По делото успяхме да докажем, че ДАМТН следва да възстанови вредите, претърпени от фирмата, собственик на хотел, в който през 2014 г. настъпи инцидент с пострадало в асансьор лице. Вредите, претърпени от фирмата, се изразяваха в изплатено обезщетение на пострадалото лице, защото агенцията не е изпълнила задълженията си за контрол на асансьора и на фирмата, осъществяваща техническата поддръжка. Досега отговорността на агенцията за такива вреди не беше реализирана.
На какво се дължи успехът на адвокатско дружество „Керанова, Боев и съдружие“?
Адв. Петя Керанова: Успехът ни се дължи на заряда на каузата за справедливост на всеки един клиент и възприемането є като лична, като тази цел винаги се поставя над финансовите интереси.
В работата си не търсим компромиси и бързина, а най-добрият резултат за клиента. Когато поемем един случай, работим комплексно по наказателното и по гражданското дело, което дава възможност да сме наясно с всички важни обстоятелства и да осъществим представителството по най-добрия начин.
Основният принцип в работата ни е да не правим компромис с качеството и никога да не се отказваме. Мотото ни е „Трябва да има начин“. Има случаи, по които, за да постигнем целта за защита на пострадало лице, се водят редица дела, подхожда се по различен начин, за да се стигне до успех, колкото и малко вероятен да е той.
Стараем се да сме честни и открити с клиентите за очакваното развитие на спора както по отношение на очакваното наказание на причинителя на вредата, така и по отношение на обезщетението, което се очаква като компенсация. В много случаи, в условията на една силно конкурираща се среда, която често не е дружелюбна и е готова да предложи решения, които не може да изпълни, губим клиентите си, защото им казваме какви са реалните очаквания. Въпреки това ние оставаме уверени в нашия открит подход.