Технологичните стартъпи да внимават с чуждестранните инвеститори
Технологичните стартъпи и компаниите за рисков капитал в САЩ да бъдат внимателни с чуждестранни инвеститори, които могат да представляват потенциална заплаха. Някои инвестиции може да са прикритие за неприятелски държави, които целят подкопаване на американския бизнес или търсят начини да откраднат данни и технологии.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Няколко американски разузнавателни агенции обръщат внимание на тези рискове в съвместен бюлетин, изпратен в сряда до представители на малкия бизнес, търговските асоциации и лица, свързани с рисковия капитал.
- Американските стартъпи могат да загубят пазарен дял, ако чуждестранни конкуренти, представящи се като инвеститори, получат достъп до патентите им и след това да ги използват на световния пазар, предупреждават експертите.
- Освен това американските стартъпи могат да бъдат лишени от правителствено финансиране, ако държавата установи участие на чуждестранни инвеститори, които представляват заплаха за сигурността. За да смекчат риска, федералните агенции, които отпускат средства за подпомагане на иновативни компании, са длъжни да извършват надлежни проверки.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Публикацията идва в момент, в който Вашингтон засили контрола върху чуждестранните инвестиции от неприятелски държави, най-вече от Китай. Опасенията са, че напредналите технологии в азиатската държава могат да се използват с цел шпионаж. Това бе една от причините САЩ да забрани TikTok на територията си, принуждавайки Китай да продаде алгоритъма на приложението.
Администрацията на президента Джо Байдън се стреми да ограничи възможностите на Китай да печели предимство в технологичния сектор с модерни полупроводници и усъвършенствани AI технологии. Вашингтон обяви въвеждането на нови мита върху вноса на редица стоки, на стойност 18 млрд. долара. Освен това в началото на месец май тази година САЩ обяви отнемането на лицензите за износ на Intel и Qualcomm за Huawei.
Ударът по китайския производител на смартфони започна през 2019 г., когато опасенията за сигурността на САЩ и потенциалната злоупотреба със световните телекомуникационни мрежи от страна на Пекин накараха Белия дом да включи Huawei в черния си търговски списък. Наложените през 2019 г. санкции обаче изглежда не постигнаха крайната си цел – да затруднят китайската компания да продава оборудване в САЩ и да купува компоненти от американски доставчици. Пекин рязко увеличи инвестициите си в модерни технологии за производство на чипове и налива милиарди в насърчаването на вътрешното производство.
Китай реагира остро на новината за поредния удар по Huawei, но нещата не спряха дотук. В началото на май САЩ обяви въвеждането на нови мита за вноса на китайски стоки, които в крайна сметка станаха ясни в началото на тази седмица – стомана и алуминий, полупроводници, батерии, критични суровини, соларни клетки и кранове. На практика се сложии край на нулевите мита като тарифите се увеличиха поне до 25%. За някои стоки като електромобилите тези такси са се увеличили до 100%.