На първо четене: НС прие законопроекта за въвеждане на еврото
Със 114 гласа “за”, 37 “против” и 11 “въздържал се” Народното събрание прие на първо четене законопроекта за въвеждане на еврото.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В подкрепа гласуваха от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната-Демократична България”, ДПС и десет депутати, нечленуващи в парламентарна група. “Против” бяха от “Възраждане”, “БСП за България” и двама независими депутати, а от “Има такъв народ” се въздържаха, предава БТА.
- Законопроектът определя ключови за влизането в еврозоната правила, които се отнасят до превалутиране, закръгляне. Не се определя конкретна дата за въвеждане на еврото. Те ще бъдат определени с единодушно решение от Съвета на ЕС.
- Въвеждат се преходни периоди, които ще позволят на гражданите да се адаптират към новата валута.
- В рамките на “периода на двойно обозначаване” цените и другите парични суми за плащане ще бъдат изписвани както в левове, така и в евро. Това задължение ще започне един месец след датата на влизане в сила на Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България и ще остане в сила за срок една година след въвеждането на еврото.
- Въвежда се “период на двойно обращение на лева и еврото”. В срок до един месец от датата на въвеждане на еврото левът и еврото едновременно ще бъдат законни платежни средства. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство.
- Предвидено е Българската народна банка (БНБ) да обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
- През първите шест месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в банките и в офисите на Български пощи на местата, където няма банкови клонове.
- Всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро на датата на въвеждане на еврото в България.
- Регламентирани са и правилата във връзка с адаптирането на информационните системи за работа с евро, както и адаптирането на регистри, счетоводни документи и други документи към еврото.
АКЦЕНТ
Предстои законопроектът да бъде гласуван на второ четене като срокът за постъпване на предложения от парламентарните групи бе съкратен на три дни.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Страната ни не успя да покрие критерия за инфлацията и приемането на еврото се отложи. Очаква се обаче да покрием условията до края на тази година и страната ни да поиска извънреден конвергентен доклад в началото на 2025 г. Глобалният лидер в застраховането на търговски кредити Allianz Trade прогнозира, че годишната инфлация в края на на 2025 г. ще достигне 2.5 на сто. До края на годината пък се очаква тя да е на нива от 3.1 на сто.
Ако тази прогноза се сбъдне, България би отговаряла на сегашния критерий на Европейската централна банка средното ниво на инфлация на база хармонизирания индекс на потребителските цени да не надхвърля референтната стойност за ценова стабилност от 3.3%.