Задава ли се нов глобален договор за електронната търговия?
Задава ли се нов глобален договор за електронната търговия? Световната търговска организация публикува споразумение, след продължили 5 години преговори между 90 от държави в СТО. След като бъде интегрирано в правната рамка на СТО, Споразумението за електронната търговия ще даде основа за нови глобални правила за електронната търговия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Споразумението ще бъде от полза както за потребителите, така и за предприятията, и ще подкрепи цифровата трансформация като улесни трансграничните електронни транзакции, намали пречките пред електронната търговия и насърчи иновациите в сектора, посочват в позиция от Европейската комисия.
- Освен това споразумението ще засили икономическия растеж на развиващите се и най-слабо развитите държави, част от Световната търговска организация.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Електронната търговия представлява около 25% от цялата международна търговия и се развива с по-бързи темпове. ЕС е световен лидер както в износа, така и във вноса на електронни услуги, които през 2022 г. възлизат на 1,3 трилиона евро, или 54 % от общата търговия с услуги в ЕС.
На 11-ата министерска конференция на СТО (MC11), проведена в Буенос Айрес през декември 2017 г., група от 71 членове на СТО (включително ЕС) подкрепи инициативата за съвместно изявление на министрите, в което се призовава за започване на проучвателна работа за бъдещи преговори в рамките на СТО по свързаните с търговията аспекти на електронната търговия.
Преговорите започнаха официално през януари 2019 г., когато 76 членове на СТО потвърдиха намерението си да участват. Оттогава към инициативата се присъединиха още членове на СТО, с което общият брой достигна 91, които заедно представляват над 90% от световната търговия.
Участието остава отворено за всички членове на СТО.