Ефектът на Тръмп в зеления сектор задълбочава притесненията на европейските компании
Европейските компании, занимаващи се с чиста енергия, се отказват от плановете си за разширяване, подготвят се за по-ниски продажби или поставят под съмнение финансирането на американски проекти поради опасенията за това какво би означавала евентуалната изборна победа на Доналд Тръмп за техния сектор, съобщава “Ройтерс”.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Доналд Тръмп отхвърли политиките на президента Джо Байдън за борба с изменението на климата като “нова зелена измама”. Очаква да се опита да отмени голяма част от работата на неговата администрация, включително Закона за намаляване на инфлацията (IRA), който предлага данъчни облекчения и субсидии на американски и чуждестранни компании, инвестиращи в устойчива енергия.
- Законът, приет през 2022 г., подейства като мощен стимул за европейските компании от сектора да разширят или установят присъствието си в САЩ, но призракът на второто президентство на Тръмп ги кара да се замислят.
- Пазарните залози, че Тръмп ще спечели отново Белия дом през ноември, се засилиха този месец, след като той беше прострелян по време на предизборен митинг и дни по-късно си осигури номинацията на Републиканската партия.
- Последните социологически проучвания показват, че разликата между него и Камала Харис, вероятната кандидатка на Демократическата партия, която има сходни възгледи за климата с тези на Байдън, намалява.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“С Доналд Тръмп, който А) е много опортюнистичен, Б) е също така много полемичен и В) е също така доста непредсказуем, трябва да се запитате дали има смисъл да правите такъв залог”, казва пред Ройтерс Петер Рьоснер, СЕО на базираната в Люксембург фирма за водородни технологии H2Apex. Коментарът му отразява безпокойството на европейските фирми в областта на чистите технологии относно това какво би могло да означава президентството на Тръмп и как те се опитват да се подготвят за такъв сценарий.
ПРОГНОЗИТЕ
Компанията за енергийни данни и анализи Wood Mackenzie смята, че това би поставило под риск прогнозираните инвестиции в нисковъглеродна енергия в размер на 1 трилион долара до 2050 г.
Консултантската компания Roland Berger заяви, че макар пълната отмяна на IRA да е малко вероятна, администрацията на Тръмп все пак може да застраши стимулите за електромобили, зареждане на електромобили, слънчева енергия и енергийна ефективност.
Германската соларна компания SMA Solar издаде предупреждение за печалбата миналия месец, като посочи като един от рисковите фактори възможна промяна на правителството в САЩ, втория по големина соларен пазар в света след Китай.
Най-големият производител на соларни инвертори в света първоначално имаше за цел да избере място за планирания завод в САЩ до края на юни, но все още не е намерил такова, заявявайки, че все още оценява възможни места в редица щати.
Макар че SMA засега не се отказва от плановете си за разширяване, на 4 юли компанията заяви пред Ройтерс, че “забелязва, че неясният резултат от президентските избори в САЩ понастоящем води до известно нежелание да се инвестира в енергия от възобновяеми източници на местно ниво.”
РЕАКЦИЯТА НА ПАЗАРИТЕ
Колебанието колебание е отразено в представянето на акциите в областта на чистите технологии, като индексът RENIXX, който проследява 30-те най-големи фирми в света, занимаващи се с възобновяеми енергийни източници, се представя по-слабо от световните акции (.MIWD00000PUS), след покушението. Orsted най-големият в света разработчик на офшорни вятърни паркове, беше особено силно засегнат, след като през май Тръмп заяви, че ако бъде преизбран, ще се насочи към сектора още в първия си ден на поста.
БЕЗПОКОЙСТВО НА ВИСОКИТЕ ЕТАЖИ
Няколко компании съобщават за забавяния на инвестиционни проекти в САЩ, тъй като потенциалните партньори, от които се очаква да ги съфинансират, отлагат ангажиментите си.
Фирмата за водород Thyssenkrupp Nucera е една от тях. Компанията заяви, че продължава да се фокусира върху САЩ, но е от съществено значение как ще изглежда програмата за ИРА след изборите. Тя посочи, че стратегическите инвеститори с дългосрочен фокус върху сектора на чистите технологии вероятно ще възобновят проектите по-рано в условията на продължаваща несигурност, отколкото тези, които са по-опортюнистични.
Норвежкият конкурент Nel обяви, че все още не е взел окончателно инвестиционно решение за планирано производствено съоръжение в Мичиган, което зависи от търсенето на продуктите му на американския пазар.
Несигурността по отношение на резултатите от изборите в САЩ и тяхното въздействие започват да засягат индустрии извън сектора на чистите технологии. Например германската фирма за производство на машини Trumpf съобщи по-рано този месец за 12% спад в продажбите си в САЩ за финансовата си година 2023/24, обвинявайки “геополитическата несигурност”, която е накарала индустриалните клиенти да бъдат предпазливи.
Тази нарастваща сложност, в която компаниите трябва да се ориентират в световен мащаб, може да доведе до “парализа на анализа” при вземането на инвестиционни решения, казва Маркус Берет, глобален управляващ директор в Roland Berger. “В резултат на това главоболията в заседателните зали се увеличиха значително.”