Петролът започва седмицата с повишение
Петролът започва седмицата с повишение заради страховете от потенциална ескалация в Близкия изток, след израелския удар в Голанските възвишения. Разгръщане на конфликта в региона поражда опасения за нарушаване на веригата на доставките.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха до 81.64 долара за барел, което е ръст с 0.63%.
- Американският лек петрол се повиши до 77.60 долара за барел.
- Миналата седмица брентът загуби 1,8%, докато американският лек петрол спадна с 3,7% заради намалялото търсене в Китай и надеждите за споразумение за прекратяване на огъня в Газа.
АКЦЕНТ
Повишението в понеделник идва няколко дни, след като в събота Израел нанесе удар по Голанските възвишения, убивайки 12 деца. Властите в Тел Авив посочват, че атаката е била по цели на подкрепяната от Ливан групировка “Хизбула”. Последните удари обаче заплашват да предизвикат ескалация на конфликта и да провалят опитите за постигане на примирие.
Що се отнася до търсенето, публикуваните по-рано този месец данни, според които общият внос на горива в Китай е спаднал с 11 % през първата половина на 2024 г., породиха безпокойство относно по-широките перспективи за търсенето в страната, която е най-големият вносител на петрол в света.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Опасенията за търсенето остават основен фактор, който оказва натиск върху цените на суровия петрол. Икономическият растеж в Китай се забави през второто тримесечие, а вътрешното търсене беше слабо“, заяви независимият пазарен анализатор Тина Тенг, цитирана от агенция “Ройтерс”.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Тази седмица Федералният резерв на САЩ ще заседава, за да реши дали да намали лихвените проценти в страната. Допълнителни облекчения на паричната политика през лятото не се очакват, но инвеститорите наблюдават внимателно за сигнали, че такива стъпки могат да бъдат предприети наесен. Следят се също и данните за икономическия растеж на Китай и индекса на производствената активност в страната.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В края на миналата седмица петролът пое нагоре заради оптимистичните данни за брутния вътрешен продукт на САЩ. Въпреки това през последните три седмици бенчмарковете загубиха близо 5% след неблагоприятните данни за икономическия ръст на Китай и сигналите за забавяне на потреблението в страната, след като числата показаха, че търсенето на петрол е спаднало с 8,1 % до 13,66 млн. барела на ден през юни.