Предприемач на дълги разстояния
Бягането е достъпна и ефективна форма на превенция на затлъстяването, от което тръгват купища заболявания. В България има примери за хора, които под различни форми се опитват да институционализират тази спортна активност: дали под формата на социално предприемачество, или като бизнес с мобилни технологии.
Георги Станоилов създава 5kmrun през 2013 г. като инициатива за организирани групови бягания в големите градове на страната. Днес в инициативата участват над 32 хил. души. Ако Станоилов събираше от всеки от тях месечна такса, не по-голяма от тази, която плащате в кварталния фитнес, 5kmrun щеше да е бизнес с годишни приходи от над 19 млн. лв.
Но Станоилов не иска пари. Той държи инициативата да остане безплатна, за да може колкото се може повече хора да са физически активни и да подобрят здравето си. Организацията се издържа основно от дарители, корпоративни спонсори и помощта на доброволци и вече обхваща редица български градове.
Мартин Марков вижда бизнес възможност в желанието на толкова много хора да спортуват по време на пандемията. Тогава спортните зали са затворени, но парковете не са: и Марков решава да тества пазара с мобилно приложение, което дава възможност на бягащите да си намерят треньор и да следят прогреса си.
Впоследствие Appolica – компанията, на която Марков е съосновател, трансформира приложението в Tribie – платформа за групови тренировки, която таргетира като клиенти компаниите, а не толкова индивидуалните потребители. В крайна сметка проектът не носи очакваните приходи и поддръжката му е прекратена, въпреки че приложението все още може да се изтегли от официалните хранилища. „Това приложение ни помогна като компания да имаме много добър старт за новите неща, които започваме“, казва Марков.