Европейският план за справяне с Доналд Тръмп
Победата на републиканеца Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ изглежда напълно възможна. И докато криптопазарът и инвеститорите потриват ръце със задоволство заради потенциала от по-облекчена политика, някои пазари са сериозно загрижени. Основната причина – планът на Тръмп за налагане на универсални мита върху вноса, които ще облагодетелстват американските компании, но ще затруднят сериозно бизнесите извън САЩ. Затова Европейският съюз подготвя план в две стъпки, чиято цел е да се справи с всички предизвикателства след евентуално завръщане на републиканеца в Белия дом.
Между 2017 и 2021 г. Европейският съюз бе изправен пред предизвикателство заради търговската политика на САЩ под ръководството на тогавашния президент Доналд Тръмп. Сега блокът е изправен пред същия сценарий. Изчислява се, че заради заканата на Тръмп да наложи мита от 10% за вноса на стоки, износа на ЕС може да намалее със 150 млрд. евро годишно. Затова Брюксел има стратегия, която стъпва на принципа на “моркова и тоягата”. Големият въпрос е какво ще избере американската администрация под ръководството на Тръмп – бърза сделка с ЕС или ответни мерки, които вече се подготвят от Общността.
ЕС е готов да предложи на САЩ споразумение, още преди встъпването на Тръмп в длъжност след изборите през ноември, за да обсъдят кои американски продукти ЕС би могъл да купува в по-големи количества. Ако преговорите за засилване на търговията се провалят и Тръмп въведе по-високи мита, търговският отдел на Европейската комисия изготвя списъци с вносните стоки, които биха могли да бъдат обложени с мита в размер на 50% или повече.
След като през 2018 г. Тръмп въведе мита върху вноса на стомана и алуминий от ЕС и други страни на стойност 6,4 млрд. евро от съображения за национална сигурност, ЕС отвърна на удара с ребалансиращи мита на стойност 2,8 млрд. евро. При изготвянето на мерките Брюксел избра да атакува основните гласоподаватели на Тръмп с мащабни мита върху бърбън уиски, мотоциклети Harley-Davidson и моторни лодки. Тези мита са суспендирани до март, като това е част от временна сделка с администрацията на Байдън за спиране на митата върху металите.
Валдис Домбровскис, комисарят на ЕС по въпросите на търговията, посочва пред Financial Times, че се надява двете страни да избегнат повторение на „конфронтацията“ от миналото. По думите му Брюксел е отворен за „целенасочени споразумения“ за намаляване на търговския дефицит на стоки в размер на 156 млрд. евро.
Ян Хациус, главен икономист на Goldman Sachs, наскоро прогнозира, че една митническа война ще навреди повече на ЕС, отколкото на САЩ. Тя би струвала 1% от БВП на ЕС в сравнение с 0,5 % от този на САЩ. Същевременно тя би увеличила инфлацията в САЩ с 1,1 на сто в сравнение с 0,1% в ЕС.
Политиците в Брюксел се надяват, че Тръмп няма да иска да подклажда инфлацията и то в момент, в който всички се надяват, че Федералният резерв отвъд океана ще предприеме облекчения на паричната политика. Рискове обаче има и служители в Брюксел твърдят, че са добре подготвени за по-лошия сценарий, в който САЩ и ЕС ще се върнат към обтегнати търговски взаимоотношения.