Заради липсата на реформи: България може да загуби пари по Плана за възстановяване и устойчивост
Липсата на реформи може да лиши България от част от парите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), стана ясно по време на изслушване на вицепремиера и служебен финансов министър Людмила Петкова в парламента.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- България очаква втория транш по Националния план за възстановяване и устойчивост, който е в размер на 653 млн. евро. Със сигурност обаче тази сума ще бъде коригирана, ако страната ни не осъществи всички заявени реформи.
- Тези реформи са свързани с промени в законодателството. Част от законопроектите са внесени, но все още не са разгледани и гласувани в пленарна зала. Един от тях е Законът за личния фалит, който от години се обсъжда. Той бе внесен през април 2023 г. от тогавашния Министерски съвет, но мина само на първо четене, а от тогава буксуват. Сега процесът трябва да започне отначало.
- Не е ясно какъв ще е размерът на тази корекция и колко точно пари ще загуби България по ПВУ.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Очаква се Европейската комисия да направи оценка по второто плащане в средата на тази година. След това България ще има 6 месеца, за да представи информация за извършените реформи”, заяви Петкова по време на заседанието.
АКЦЕНТ
Изисква се още приемане на Пътната карта за климатичната неутралност. Планът бе обект на критики от страна на Европейската комисия в края на април. Всъщност според Брюксел в стратегията на страната ни липсват достатъчни амбиции и конкретика в съответствие с договорените цели за 2030 г.
Необходимо е също така да се предложат допълнителни реформи в глава RePowerEU и да се гарантира ефективно прилагане на либерализацията на пазара на електроенергия с конкретни стъпки, които ще бъдат предприети преди 1 юли 2025 г., обясни министър Петкова.
Ако това не се случи страната ни може да загуби очакваните над 1 млрд. лева по Плана за възстановяване и устойчивост.
Това е най-голямата реформа в сектора на енергетиката и трябваше да започне на 1 юли 2024 г. и да завърши в началото на 2026 г. след многократно отлагане. На предпоследното си заседание преди началото на предизборната кампания депутатите в 49-ия парламент решиха на второ четене да се откажат от приетите само преди няколко месеца промени в Закона за енергетиката, които очертаха конкретните срокове за началото на либерализацията.