Империята на един 26-годишен милиардер, който забогатя от залози
446 млн. долара. Това е сумата на залозите за изхода от президентските избори в САЩ, която циркулира в сайта Polymarket – базирана на блокчейн технологията платформа, която приема залози за почти всичко – от пиковата цена на биткойн през 2024 г. през скоростта, с която Доналд Тръмп и Джо Байдън изкачват стълби, до пола на бебето на Хейли и Джъстин Бийбър. Това е бъдещето на пазарите за залагания и един 26-годишен младеж го знае.
Въпреки че според американското законодателство залозите върху резултатите от изборите са незаконни, Plymarket, чието седалище е в Ню Йорк, е феномен на пазара, до голяма степен благодарение на настоящата световна обсесия по американската политика.
Стартиралата през 2020 г. платформа Polymarket вече е надхвърлила 650 млн. долара в обема на търговията през тази година, като само през юли е достигнала почти 300 млн. долара, според данни на Dune Analytics. Очаква се до края на годината платформата да обработи прогнози за 1 млрд. долара. Анализатори и политически пиари вече се обръщат към нетрадиционния “оракул” в търсене на знаци за променящия се пазар. Дори Доналд Тръмп изтъква своите шансове според Polymarket в профила си в социалната мрежа TruthSocial.
Въпреки че блокчейн технологията не е необходима за този тип платформи, Polymarket използва Polygon – технология, която позволява на блокчейн мрежите да се свързват и мащабират. Вместо щатски долари клиентите, които искат да сключват сделки в Polymarket, използват базирания на долара стабилен биткойн. Но и това се променя. Наскоро Polymarket обяви, че дава възможност на потребителите да плащат за залозите си с банкови преводи и кредитни карти чрез партньорство с базираната в Маями MoonPay.
“Polymarket ефективно използва това, което иначе би било интернет какафония, и го превръща в пазар, от който печели онзи, който е бил прав”, казва за Forbes основателят на платформата – 26-годишният Шейн Коплан.
Коплан е роден в Манхатън. Майка му е професор по киноизкуство в Нюйоркския университет. Още от ранна детска възраст Коплан е запленен от магията на интернет и на 14 г. започва да експериментира с изграждането на платформа за добив на криптовалута. През 2014 г. вече участва в предварителната продажба на Ethereum (когато цената на етера е около 30 цента). Впоследствие Коплан започва да учи компютърни науки в Нюйоркския университет, но се отказва по време на втория си семестър през 2017 г. През следващите три години се изолира и прекарва по-голямата част от времето си в четене и интернет експерименти.
След като пандемията от COVID-19 изпраща света в неизвестна посока, Коплан започва да проучва конкурентите на все още несъществуващата тогава компания Polymarket, като малко по-късно запретва ръкави и започва работа по бъдещата си платформа за милиарди. Първият залог на платформата е за това кога животът в Ню Йорк ще започне да се връща към нормалното след пандемията.
“Исках да знам каква е вероятността Ню Йорк да се отвори отново, дали ваксината ще е готова дотогава, дали ресторантите ще отворят отново. Беше толкова трудно човек да се ориентира на фона на целия този шум. Точно това правят пазарите за залагания“, спомня си Коплан.
Първата финансова инжекция за предприемчивата идея на Коплан идва от друг крипто вундеркинд – Олаф Карлсон-Уи, основател на крипто хедж фонда Polychain Capital, който през октомври 2020 г. участва в кръг на финансиране на Polymarket на стойност 4 млн. долара. Основният мотив – ориентираният към потребителите подход. Нарастващата популярност на пазара за прогнози убеждава инвеститори от най-висок ранг, включително фонда Founders Fund на Питър Тийл и съоснователя на Етериум Виталик Бутерин, да подкрепят стартъпа с финансиране на обща стойност 74 милиона долара.
Пазарите за прогнози функционират на базата на доста простия механизъм “всичко или нищо“. Казано иначе – ако прогнозата е вярна, човек печели, а ако не – губи средства. На тези пазари цената на “акцията“ отразява вероятността за настъпване на дадено събитие, като варира от 0 до 1 долар. В момента на Polymarket акция за победа на Доналд Тръмп на президентските избори струва 59 цента, което означава, че пазарът му приписва 59% вероятност да спечели.
“Пазарите за прогнози са мощна сила, която противодейства на дезинформацията“, пише Марк Бхаргава, управляващ директор в General Catalyst, който лично е инвестирал в началния кръг на Polymarket. General Catalyst ръководи и кръга от серия А на Polymarket.
Polymarket е изграден на базата на така наречената “технология на разпределените регистри”, платформата твърди, че предлага по-голяма ефективност и прозрачност от централизираните си аналози като Kalshi и PredictIt. Приложението разчита на т.нар. децентрализиран оракул, наречен UMA, или “Universal Market Access“ – базирана на блокчейн система, която урежда спорове чрез гласуване на база токени. След като дадено събитие бъде разрешено, плащанията на спечелилите акционери се разпределят автоматично.
Технологията обаче не е безупречна. Така например през юни потребителите в Polymarket залагат над 1 млн. долара за това дали 18-годишният син на Доналд Тръмп, Барън Тръмп, е участвал в пускането на мемекойна DJT, чиято пазарна капитализация е около 80 млн. долара. Първоначално коефициентите за неговото участие са 60%, но бързо спадат заради липсата на достатъчно доказателства. Децентрализираният оракул UMA обаче въпрески това накланя пазара в полза на онези, които залагат, че Барън не е замесен. В крайна сметка Polymarket се намесва и отменя решението на UMA, като възстановява парите на загубилите залога.
Скокът на обема на Polymarket, свързан с изборите в САЩ, не се дължи само шанс. Според Арт Малков, първият главен оперативен директор на Polymarket и съосновател на платформата Lever.io, компанията е инвестирала значителни суми в маркетинг, включително за кампании в канала WallStreetBets в Reddit, което помага на Polymarket да набере популярност сред инвеститорите на дребно. Коплан ръководи екип от около 30 души в цял свят, които обработват предложенията на потребителите и претърсват интернет за актуални теми, които могат да бъдат превърнати в залози. Днес в Polymarket има повече от 300 пазара в седем категории: Политика, Олимпийски игри, Крипто, Поп култура, Спорт, Бизнес и Наука.
Polymarket не начислява такси. Засега. Докато Коплан е изключително лаконичен за това как платформата генерира приходи, основателят на компанията намеква, че съвсем скоро ще бъдат въведени такива.
Пазарите за прогнози водят началото си от XVI век, когато се е залагало за това кой ще бъде наследникът на папата. В края на XIX в. залагането процъфтява като с възхода на интернет започват да се появяват все повече усъвършенствани платформи. В САЩ обаче властите винаги са били предпазливи по отношение на хазарта – пазарите се сблъскват с редица предизвикателства и са под надзора на Комисията за търговия със стокови фючърси CFTC.
Така през януари 2022 г. правителствената агенция налага на Polymaker санкция в размер на 1.4 млн. долара за извършване на дейност без регистрация. Като част от споразумението компанията обещава да прекрати услугите си в САЩ, като същевременно продължи да работи в чужбина. Това означава, че чисто технически потребителите в САЩ нямат право да правят залози на уебсайта. Въпреки това 25% от посетителите на Polymarket се намират на територията на САЩ, според данни от Similarweb. Преди уреждането на спора от страна на CFTC делът на трафика от САЩ варира между 34% и 54%. Платформата прави всичко възможно, за да ограничи използването на услугата нерегламентирано, но използването на така наречените VPN мрежи позволяват скриване на IP адресите на потребителите, което обяснява активността на Polymarket в САЩ.
Възможно е да се появят нови ограничения. През май CFTC предложи забрана на сключването на договори, свързани с политически въпроси, церемонии по връчване на награди или спортни събития, определяйки ги за “противоречащи на обществения интерес“. До 8 май могат да постъпват коментари по направените предложения.
Една от големите въпросителни, които висят над бъдещето на Polymarket, е как платформата ще успее да запази обема на търговията и динамиката си след изборите в САЩ през ноември. Коплан обаче изглежда спокоен пред перспективата за важни събития в един все по-нестабилен свят. Другият двигател на устойчивия растеж е увеличаващата се кохорта от хора, които желаят да правят прогнози. Като се има предвид ниските бариери за навлизане в криптовалутите, конкуренцията ще бъде друго голямо предизвикателство за Polymarket.