Как Марин Петков привлече бизнеса да подкрепи фестивала LUNAR
Основателят на фестивала на светлините LUNAR МАРИН ПЕТКОВ и неговата компания за визуални ефекти MP-STUDIO създават авангардни технологии за визуално изкуството и събития с потенциал за значим икономически ефект

Вечерта на 9 май, след като бе даден стартът на фестивала на светлините LUNAR в София с официална церемония в Hyatt Regency Sofia, група зрители, които не се познават, създават на живо първата по рода си колективна арт творба върху задната фасада на Музея за съвременно изкуство. С QR код те изпращат послания, които се визуализират върху стената, на която върви 3D мапинг шоу, озаглавено Touch-scapes.
Изкуствен интелект обработва съдържанието и го превръща в картина. „Имаше и едно предложение за брак, което вля емоция в инсталацията“, разказва Марин Петков (40). Преди няколко години основателят на LUNAR предлага брак на любимата си Ангелина с видеомапинг върху замък по време на Festival of Lights в Берлин. Вълнението му сега е още по-силно, защото технологията за интерактивна инсталация е разработена от неговото студиото за 3D мапинг и визуални ефекти MP-STUDIO и се показва за пръв път: „Организаторите на фестивали постоянно търсят нови ефектни технологии в светлинното изкуство, за да привлекат още повече зрители, и аз реших да им реша един проблем“.
По време на LUNAR той показва още една иновация – светлинен флашмоб с телефоните на зрителите. Технологията синхронизира екраните да светят едновременно в различни цветове, което допълва 3D мапинг шоуто „Твоят глас“ на фасада на сградата на ул. „Княз Александър I“ № 4. Следващата стъпка е да използва всеки телефон като пиксел: „Ще мога да направя една голяма картина от телефони“.
Иновациите са отличителен белег на MP-STUDIO, което е сред пионерите в областта на светлинното изкуство в Европа, с над 700 проекта в цял свят. Едни от впечатляващите видеомапинг спектакли са свързани с първата в историята проекция в катедрала в Лиеж, Белгия, през 2013 г., първата интерактивна лазерна и видеосистема за синхронизирано проектиране върху въртящ се триизмерен обект през 2015 г., първия 3D мапинг в пещера – „Хан“ в Белгия, 2015 г. Авторските творби на креативния екип са преобразявали знакови сгради в 28 страни в цял свят, като „Палацо Сенаторио“ в Рим, Стоковата борса в Брюксел, Културния център Sheikh Abdullah Al-Salem в Кувейт, двореца „Хомбург“ във Виена, Al Wasl Plaza в Дубай, Maraya в Саудитска Арабия и др. Подобни мащабни събития имат и изразен икономически ефект.
Нашествие от тълпи пълни хотелите, заведенията и магазините в продължение на дни. Паралелно работят за популяризирането на паметниците на културата в града и на артистите, които създават творбите за местните сгради, а после обикалят света. „Тези произведения са като пощенска картичка на града“, пояснява Марин Петков. LUNAR също има своята стойност за София. В дните на фестивала Столична община отчита 62 288 повече пътници в градския транспорт в сравнение с нормален период. Министерството на културата също прави опит да измери икономическия ефект върху развитието на туризма в София по време на трите му издания от 2022 г., като отбеляза тенденция към повишаване броя на гостите в столицата. Марин Петков, който в същото време е и арт директор на знаковия Festival of Lights в Берлин, дава пример с данни, че през 2023 г. събитието в Германия събира 3.1 млн. посетители, като близо 30% остават в града за поне 3 нощувки.
Идеята за LUNAR се ражда именно на Festival Of Lights през 2015 г., когато MPSTUDIO печели шампионата по видеомапинг. „Видяхме как този фестивал промени целия град. Изпълни хората с енергия и ги направи щастливи. Много искахме да вкараме тази енергия в България.“ Само че решава да изчака известно време. Големият успех му отваря пътя към други големи фестивали по света.
През следващите години MP-STUDIO получава толкова много ангажименти, че не се налага да търси клиенти. Особено след като за втори път печели шампионата през 2018 г. и става основен продукционен партньор на Festival of Lights International, най-големия фестивал с най-много видеомапинги и проекции. През 2019 г. фестивалът достига абсолютен рекорд със 136 проекции на 110 сгради, „което е брутално много“. През 2020 г. Марин Петков събира толкова богат организационен опит в световни проекти, че е абсолютно сигурен в способностите на екипа си да организира Фестивала на светлините в София. Готов е да вложи 320 хил. лв. в арт инсталации, с които след това да участва и в други фестивали по света. За старта избира 9 май в подкрепа на традицията, положена от Европейския парламент да се прави видеомап шоу в част на Деня на Европа. Но пандемията слага проекта на пауза.
Рестартът е даден през 2022 г. Марин Петков вече има ясно заложени цели – да позиционира България на картата на мащабните фестивали на светлините, да популяризира най-авангардните технологии във визуалното изкуството, да даде платформа за изява на български и международни артисти, да направи изкуството достъпно. Също да накара институциите да повярват в ползата на подобни събития, от които други печелят милиони. Последният пример е с организаторите на Bristol Light Festival, които изнесоха данни, че десетте вечери на светлинни инсталации в центъра на града през февруари 2024 г. са осигурили тласък от 10 млн. лири за местната икономика.
Още в първото издание фестивалът в София преобразява едни от най-известните столични сгради, паркове и площади в произведения на изкуството и привлича над половин милион посетители. „Не очаквахме, че ще предизвика такъв интерес. Имаше наистина много хора по улиците. Това ни стимулира да продължим“, разказва Марин Петков. Организацията на следващото издание започва веднага. През 2023 г. листът с партньори е много по-дълъг – Европейският парламент в България и Европейската комисия в България, Mastercard, UniCredit Bulbank, Британското посолство, Hyatt Regency Sofia.
„Самите компании започнаха да ни търсят, но ние не искаме по никакъв начин фестивалът да се превърне в рекламно поле“, допълва той. За него има стойност, че от eMAG прегръщат идеята да се организира конкурс за видеомапинг шоу на фасадата на НДК с награден фонд. Конкурс, който стимулира дизайнерите и артистите от България да участват с интересни творчески умения и концепции. Инициативата предизвиква интереса на над 200 артисти. Някои от тях са доста известни и популяризират фестивала сред много голяма мрежа от последователи. В третото си издание през 2024 г. LUNAR събира 1 млн. лв. бюджет. Фестивалът за пръв път получава подкрепа от институции – Министерството на туризма и Национален фонд „Култура“, което е голяма стъпка, наред с интереса на партньори като Answear, Bosch, Astellas, „Мебели Виденов“. Петков споделя, че големите фестивали по света се организират от държавни институции или от самия град, който иска да развива културен туризъм. Докато в България се разчита предимно на бизнеса да подкрепи съвременното изкуство, което дава стойност.
Неговият интерес към визуалното изкуство е провокиран от един филма Blade. Гледа го още като ученик в Немската гимназия и иска да разбере как се правят нещата. Любопитството му го отвежда в университета в Аугсбург, Германия, където записва „Информатика и мултимедия“. В един от курсовете среща създателя на ефектите в Blade, Алан Макай: „От него се научих да убивам вампири“. Петков целенасочено задълбава в материята на видеомапинг инсталациите и прожекциите. Когато се връща в България през 2008 г., основава MP-STUDIO. „Бяхме от първите компании, специализирани в 3D мапинг и интерактивни визуални решения за събития. Работехме предимно като подизпълнители на големи проекти в чужбина“, казва той.
Малкото студио става търсен партньор от големи технически компании и агенции, които организират мащабни събития в Белгия и Франция. През 2012 г. MP-STUDIO сключва петгодишен договор с кметството на малкото китно градче Хумо в Северна Франция, което организира голям коледен фестивал: „Бяха ни наели да изработим визията на коледно шоу в местната катедрала. Там за първи път направихме имърсив шоу – формат, в който разказахме цяла история за 30 минути и който впоследствие стана много популярен“. Проектът предизвика голям интерес от други общини в Белгия, които искат да имат подобна атракция за туристите. За три години студиото изработва проекти за имърсив шоу в над 20 катедрали и абатства в Белгия.
Когато през 2015 г. MP-STUDIO печели шампионата на Festival of Lights в Берлин с композицията Back to Berlin, Марин Петков събира кураж да изпрати писмо на Тиери Ноар с интересно предложение. Французинът е известен като първия художник, който незаконно рисува на Берлинската стена множество композиции и цветни абстрактни фигурки. Петков много иска да накара тези личица да изпълняват бийтбокс: „Тиери Ноар беше даже много щастлив, че неговите фигурки ще оживеят в интересно ампола с изкуство от East Side Gallery (галерия на открито върху най-дългата оцеляла част от Берлинската стена)“. Един кадър от това шоу става най-показваното творчество на MPSTUDIO по света.
Студиото получава покани за участие в много други интересни продукции в Европа и Арабския свят. През 2020 г. компанията е напът да реализира най-големия си проект в партньорство с Festival of Lights International – световното изложение Expo 2020, организирано от Дубай. В продължение на 10 месеца тече усилена подготовка, когато пандемията от COVID-19 става причина събитието да се отложи с година.
В голямото затишие Петков рискува „сериозна сума пари“ в разработката на плат форма за виртуални събития – MP Vitrual Events, която носи усещане за реална среда и дава възможност за интеракция на аудиторията. Проектът се радва на успех. За две години в платформата са организирани над 100 събития, включително честването на 55-ата годишнина на най-големия производител на пури в света – Cohiba, което се случва паралелно в 14 държави. „Трябваше да разработим много технологии за тази платформа, но когато кризата отмина и животът потече в нормалния ритъм, ние бяхме на плюс от цялата история.“
Когато ограниченията падат, фестивалите по света отново оживяват в целия си блясък. През 2023 г. MP-STUDIO и дъщерните звена са затрупани с проекти, което носи рекордните 3.3 млн. лв. консолидирани приходи. Идват и най-вълнуващите моменти с шоуто „Винсент среща Рембранд: Неразказаната история“ – 40-минутна творба, базирана на оригиналните писма на Винсент ван Гог до брат му Тео. Проектът е създаден специално за катедралата „Нордеркерк“ в Амстердам, посещавана от двамата велики художници. „Това е първото по рода си 360-градусово импресивно преживяване. Усещането в работата с архитектурата е невероятно, както и възможността да се докоснем до творчеството на тези велики творци по такъв изумителен начин“, споделя Марин Петков.
Съзнанието му е заето и с още един впечатляващ проект – 30-минутно имърсив шоу за Votivkirche, църква в неоготически стил във Виена, което е заложено за октомври. Изпитва известна доза гордост, че музиката е създадена в студиото на Ханс Цимър, добре познат в киноиндустрията композитор с над сто филма и две награди „Оскар“ за най-добра оригинална музика за „Цар Лъв“ (1994) и за „Дюн“ (2021).
Мечтател без граници, Марин Петков бленува места по света, за които иска да създаде авторски композиции, включително за египетските пирамиди: „Искам да осветя луната. Тъй като е символ на нашия фестивал“. Все още не е измислил как да го направи.