Как социалните мрежи влияят на менталното здраве на младежите
Социалните мрежи имат своето положително и отрицателно влияние върху младите – те могат да са платформа за себеизразяване, но в същото време могат да доведат до сериозни психични проблеми при младежите. Това мнение по време на Forbes Healthcare Summit 2024 изрази Кристина Гълъбова, психолог и основател на дигиталната платформа за психично здраве „Разкажи Ми“, в разговор с Александрина Георгиева, създател на фондация „Офлайн Кидс“.
Гълъбова цитира проучване на Световната здравна организация, според което един на всеки седем тийнейджъри изпитва психични затруднения, които често остават неоткрити и нелекувани. Именно затова тя е категорична, че трябва да нормализираме говоренето на теми, свързани с менталното здраве.
Една от опасностите, които крият социалните мрежи, е, че тийнейджърите базират своята самооценка на сравнението в социалните мрежи. Това може да доведе до ниска самооценка и състояния като тревожност, депресия, а при много млади момичета и хранителни разстройства.
„Моментът, в който се прекрачва границата, е когато младите хора искат да създадат представа за себе си, която е различа от истинския им живот и губят себе си.“