Задава ли се рецесия в САЩ?
Ще се сбъдне ли кошмарът от рецесия в САЩ? Това е големият въпрос, след като данните за безработицата отвъд океана показаха най-високото равнище от октомври 2021 г. насам. Заговори се за свиване на американската икономика, за закъснели действия от страна на Федералния резерв, който да стимулира растежа чрез облекчаване на паричната политика, а световните борси се сринаха.
В края на миналата седмица американското Министерство на труда публикува актуалните данни за безработицата в САЩ през юли. За огромно съжаление на икономистите, те са оказаха доста по-лоши от прогнозите – 4.3% ръст, което е най-високото равнище от октомври 2021 г. На практика това е сигнал, че американската икономика може би се свива – нещо, което разклати значително пазара. Това засилва опасенията, че пазарът на труда отвъд океана се влошава и може да направи икономиката уязвима от рецесия.
Според правилото на икономиста Клаудия Сахм рецесия е налице, когато средна стойност на равнището на безработица се повиши с поне половин процентен пункт над най-ниското си равнище през последните 12 месеца. В настоящия случай равнището на безработица в САЩ се е повишило през юли, така че средната стойност за трите месеца е 4,1%. За сравнение, най-ниското ниво за последната година е било 3,5%, пишат икономистите на BBC.
Пред CNBC самата Сахм отрича САЩ да са в рецесия, но прогнозира, че икономиката се движи в тази посока.
След лошите новини за безработицата в САЩ, пазарите тръгнаха надолу. Основните борсови индекси се сринаха, като Nasdaq и S&P 500 се понижиха с поне 3% и затвориха на най-ниските си нива от началото на май, а европейският индекс Stoxx 600 спадна с 3,5%. Пазарът на петрол започна седмицата с огромно понижение, като фючърсите бяха подкрепени до известна степен от опасенията за ескалация на напрежението в Близкия изток, която ще доведе до нарушение във веригата на доставки.
Анализаторите на Morningstar DBRS предупреждават, че ако разпродажбата на активи продължи в същия дух, рецесията ще се случи.
“Най-голямото ни безпокойство е, че разпродажбите на пазара ще накара изпълнителните директори на компаниите да намалят инвестициите, а потребителите – да свият разходите си, което ще доведе до по-нататъшни икономии и рецесия”, допълват анализаторите в своя бележка.
Експертите допълват, че икономическите данни показват “забавяне, но все още растяща американска икономика” като нивото на безработица все още е под така нареченото естествено ниво от 4,4%. Междувременно данните за брутния вътрешен продукт на САЩ отразиха икономически растеж от 2,8% през второто тримесечие.
На този фон Федералният резерв на САЩ реши на заседанието си в края на юли да запази лихвените проценти без промяна като обеща да предприеме облекчения на срещата си през септември. Новината бе очаквана, но разочарова инвеститорите, които отдавна се надяват, че подобен ход ще подкрепи растежа на икономиката. В момента, след притеснителните данни за безработицата отвъд океана, анализатори се притесняват, че Фед е закъснял с решението си, защото икономиката вече върви надолу. Ако паниката на борсата се задържи и акциите продължат да се сриват, Фед може да се намеси и да намали лихвените проценти преди есента.