Инфлацията в ЕС върви надолу, но е далеч от целта на ЕЦБ
Инфлацията в Европейския съюз продължава да се движи надолу, но все още е далеч от целта на Европейската централна банка от 2%, заяви Оли Рен, управител на Централната банка на Финландия и член на борда на директорите, цитиран от агенция “Ройтерс”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Инфлацията в ЕС продължава да намалява, заяви с увереност управителят на Финландската централна банка Оли Рен.
- Той обаче предупреди, че ценовият натиск все още е далеч от целта на ЕЦБ от 2%. Годишната инфлация в еврозоната се е повишила с 2,6% през юли спрямо година по-рано по данни на “Евростат”.
- Ако тенденцията увереността в низходящия ход на инфлацията се засили, ЕЦБ може да помисли за второ намаление на лихвените проценти през тази година.
- Рен изтъкна, че то няма да накърни крехкия растеж на икономиката в еврозоната и инвестициите, които обаче остават на ниско ниво и предизвикват безпокойство.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Европейската централна банка може да продължи да намалява лихвените проценти, ако в близко бъдеще се засили увереността в забавянето на инфлацията. Инфлацията продължава да се забавя, но пътят към целта от два процента остава неравен и през тази година”, заяви в реч в сряда финландският политик от ЕЦБ Оли Рен.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Възможно е ЕЦБ да предприеме допълнителни облекчения, след като през юни взе решение да намали лихвените проценти с 0.25% за пръв път от 2019 г. насам. Важни са обаче актуалните данни за ценовия натиск и пазара на труда в еврозоната, като ЕЦБ обеща внимателно да следи числата, преди да предприеме нови стъпки към разхлабване на паричната политика.
КОНТРА
Докато редица централни банки по света предприемат намаления на лихвените проценти, Японската централна банка направи рязък завой в политиката си, повишавайки лихвите по заемите. От друга страна Федералният резерв на САЩ все още е особено предпазлив по въпроса и на заседанието си в края на юли избра да остави паричната политика без промяна като даде сигнали за облекчения през септември. Страховете от рецесия в САЩ предизвикаха критики спрямо Фед заради забавянето.