Изненадващо увеличение на запасите в САЩ изпрати петрола надолу
Изненадващо увеличение на запасите в складовете в САЩ изпрати петрола надолу. Това е поредното предизвикателство пред пазара, който през последните седмици се сблъсква с редица проблеми, най-вече заради опасенията на инвеститорите от рецесия отвъд океана, след неприятните данни за нивото на американската безработица.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.05 на сто по време на азиатската търговия като суровината в момента се търгува за 76.44 долара за барел.
- Американският лек петрол се понижи до 73.22 долара за барел.
- И двата бенчмарка изтриха около 50 цента от стойността си. Основната причина – изненадващо увеличение на запасите на горива в американските складове. Според пазарни източници, които се позовават на данни на Американския петролен институт от вторник, запасите от суров петрол, бензин и дестилати в САЩ са се увеличили през миналата седмица.
- Според данните запасите от суров петрол са се увеличили със 176 000 барела през седмицата, приключила на 2 август, въпреки очакванията за намаление със 700 000 барела. Запасите от бензин са нараснали с 3.313 млн. барела при очаквания за намаление с 1 млн. барела, а тези от дестилати са се увеличили с 1.217 млн. барела, което също е по-голямо от очакваното.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Днес се очаква официална информация за запасите от Администрацията за енергийна информация на САЩ.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В понеделник брентът се срина до най-ниското си ниво от началото на януари, а фючърсите на американския лек петрол достигнаха най-ниското си ниво от февруари, след като световният борсов срив се задълбочи заради нарастващите опасения от потенциална рецесия в САЩ – най-големият потребител на петрол в света.
Във вторник обаче и двата бенчмарка прекъснаха серията от три сесии на спад, тъй като напрежението в Близкия изток подхрани опасенията за веригата на доставки, подкрепяйки цените.
Обещанието на Иран да отвърне на Израел и САЩ след убийството на лидерите на “Хамас” и “Хизбула” породи опасения за разширяване на конфликта в Близкия изток. Иран контролира Ормузкия проток, където минават една пета от глобалните доставки на петрол. По-слабият добив в либийското петролно находище Шарара с капацитет 300 000 барела на ден също засилва опасенията за недостиг.