Рязък спад на запасите в САЩ подкрепи цената на петрола
Рязък спад на запасите на горива в САЩ подкрепи цената на петрола, след като изненадващо увеличение на наличностите в складовете разклати пазара през вчерашния ден. Наличностите удариха шестмесечно дъно.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.15% през предходната сесия, но суровината, която е референтна за Европа, в момента се търгува за 78.12 долара за барел, което е с над 2 долара повече от вчерашната цена на договорите.
- Американският лек петрол също отчете слабо понижение през предходната сесия – 0.1 на сто като към 9:30 ч. българско време суровината се търгува за 75.22 долара за барел.
- И двата договора се повишиха с над 2% по време на предходната сесия, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ обяви официалните данни за наличностите в американските складове. Данните показват, че запасите от суров петрол в САЩ, които са най-големият потребител на петрол в света, са намалели с 3,7 млн. барела, което значително надхвърля очакванията на експертите за спад от 700 000 барела и бележи шести пореден седмичен спад, достигайки шестмесечно дъно.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Това предполага, че търсенето на барели остава стабилно въпреки опасенията за слаба икономическа активност”, посочват анализаторите на ANZ в бележка.
АКЦЕНТ
Възможността от ескалация в Близкия изток все още тревожи пазарите, след убийството на двама от лидерите на “Хамас” и “Хизбула”, а Иран заплаши с отговор. Потенциалната намеса на Техеран и разширяването на конфликта в региона може да наруши веригите за доставка на горива, особено поради факта, че Иран контролира Ормузкия проток, през който минават една пета от глобалните доставки на петрол.
Въпреки че досега доставките не са били засегнати, продължавашите нападения срещу кораби в Червено море принудиха танкерите да избират по-дълги маршрути, което води до забавяния на доставките.
Това е и причината изненадващото намаление на запасите в американските складове да води до повишение в цената на петрола. Опасенията за недостиг подкрепят цените, като същевременно спада в наличностите е сигнал за по-силно потребление и то в момент, в който икономистите се притесняват, че икономиката на САЩ навлиза в рецесия.