България като хъб за здравни информационни технологии
Българските компании все още изостават в създаването на собствени високотехнологични продукти. Което обаче не означава, че такива не се създават на територията на страната. Редица чуждестранни компании аутсорсват изработката на продукти в България, залагайки на инженерния талант в страната и други предимства като ниските данъци и разходи за труд.
Александър Милев, изпълнителен директор на Proxiad SEE, Мартин Първанов, продуктов мениджър в HALO Diagnostics, и модераторът Деница Стоилова, мениджър „Бизнес развитие и управление на проекти на ЕС“ в GATE Institute, посочиха примери за това как България може да се превърне в хъб за създаване на високотехнологични продукти.
Милев даде пример с продукт, разработен за един от клиентите на Proxiad, който е създаден основно в България. Продуктът дава възможност на медицински лица бързо и лесно да вземат решения. В България компанията работи и по продукт за събиране на данни в сферата на кардиологията, в който е интегриран и изкуствен интелект.
Българското поделение на Halo Diagnostics пък е натоварено с основната част от разработката на собствен продукт, предназначен за стандартизиране и събиране на данни от радиологични медицински центрове. В България е разработен и протокол, който позволява лесно и бързо да се обменят данни от радиологични модалности навсякъде по света. Това досега не е било никак лесно заради големия обем на данните. Създаденият в България протокол в момента е в процес на патентоване.
„Софтуерните компании в България работят по решаването на някои много сериозни проблеми“, обясни Мартин Първанов.