Битката за българското образование е отборна игра
Когато в края на миналата година станаха ясни резултатите на PISA за 2022 г. и плачевно ниското ниво на функционална грамотност по математика сред българските деца, Министерството на образованието и науката, синдикати и организации запретнаха ръкави в името на просветата. Организации, които се борят със зъби и нокти да подобрят българското образование у нас има отдавна и една от тях е “Образование без раници”. Със своята Кан академия, организацията се стреми да повиши учебните резултати именно по математика.
“Ако България иска да бъде конкурентна държава и икономика в свят, в който математика, инженерството, технологиите са от решаващо значение, трябва да полага повече усилия в подобряване на обучението по математика и науки. Ние помагаме на българските училища и учители да увеличават ангажираността и самоефикасността на учениците, да усвояват по-лесно материала по математика и, като резултат, да постигат по-добри образователни резултати”, заяви за Forbes Bulgaria Розалина Лъскова, изпълнителен директор на “Образование без раници”.
Кан Академия е най-мащабната образователна платформа в света, безплатна за всеки, навсякъде. Става дума за 165 млн. потребители по цялото земно кълбо. У нас броят им е 135 хил. В Кан Академия са налични над 14 хиляди видео урока с близо 100 хиляди интерактивни упражнения.
Всъщност през последната година “Образование без раници” добавя допълнителни курсове за НВО по математика за 4. и 7. клас, както и ново-преведени курсове по биология, изкуства и за изкуствения интелект в образованието. Програмата “По-добри по математика с Кан Академия” през 2023 г. стартира в две столични училища с много лоши резултати по математика. Предстои да бъдат включени още минимум 10 училища, този път – в цялата страна като организацията ще осигури менторска подкрепа на всеки учител, преподаващ математика, както и подкрепа с данни и анализ за решенията на учители и директори.
Директната работа с училища е добър подход, както писа колумнистът на Forbes Bulgaria Георги Стоев. През изминалата година стартира малкото пилотно издание на програмата “Дигитални училищни лидери“, която продължава по-мащабно през 2024 г. – в подкрепа на учители и директори, управляващи дигиталната стратегия в своите институции и иновативни проекти, свързани с дигитализацията на учебните процеси и прилагането на изкуствен интелект, включително в STEM обучението.
За да се случва всичко това организации като “Образование без раници” харчат имат нужда от финансова подкрепа. Разходите за дейността през изминалата година надхвърлят 310 хил. лева и затова като организация с нестопанска цел, “Образование без раници” почти изцяло зависи от дарители – частни лица, компании и институционални донори. Освен това проекти в сферата на образованието, с каквито се занимава организацията, могат да получат финансова подкрепа и през различни програми.
Такава в момента стартира Фондация УниКредит. Инициативата стартира в 12 държави чрез специална платформа и ще разпредели финансов ресурс от 14 млн. евро за такива проекти. Сред тези държави е и България. На специално създадена платформа UCF Edu-Fund Platform всяка организация вече може да номинира своя проект като няма зададени квоти по държави, като програмата е отворена за проекти и от Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Германия, Унгария, Италия, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения. Срокът е до 30 април 2025 г. или до изчерпване на фонда.
Едни от последните мащабни проекти, които Фондация УниКредит подкрепя в България е именно “По-добри по математика с Кан Академия в прогимназия”.
Организациите имат нужда и от институционална подкрепа. Благодарение на партньорството си с МОН и българските училища, организацията стартира прилагането на Кан Академия на национално ниво, за да пребори проблемът с липсата на умения по математика и природни науки.
“Именно подкрепата на нашите институционални партньори позволява да скалираме поетапно прилагането на Кан Академия на национално ниво. Проблемът с уменията по математика и природни науки обаче е системен и задълбочен. Съответно, необходими са и системни усилия, и ние постоянно се стремим да разширяваме обхвата на работата си към повече училища, учители и ученици. Затова допълнително финансиране и институционална подкрепа от още общини и РУО винаги са добре дошли”, посочва Розалина Лъскова.