ЕК принуди Apple да промени политиката на AppStore
Apple окончателно промени политиката си в AppStore за потребителите в Европа заради разследването на Европейската комисия и влезлия в сила през март Закон за дигиталните пазари (DMA). Това означава, че позволи на разработчиците да комуникират с клиентите си извън онлайн магазина на компанията, след като Европейската комисия (ЕК) обвини производителя на iPhone през юни, че нарушава технологичните правила на блока.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Досега Apple позволяваше управление само чрез външни препратки. Това означаваше, че разработчиците имат право да включват външни връзки, които пренасочват клиентите към друга уеб страница. Отсега нататък обаче разработчиците вече ще могат да предлагат оферти в рамките на собствените си приложения.
- Въпреки това Apple ще въведе две нови такси – първоначална такса от 5% за нови потребители и 10% за всяка продажба, направена от потребителите на приложението на която и да е платформа в рамките на 12 месеца след инсталирането на приложението.
- В момента Apple начислява три вида такси: основна технологична такса за по-малко от 1% от приложенията, намалена комисиона за всички цифрови стоки и услуги, продавани чрез App Store, и допълнителна такса за плащанията и търговските услуги. Двете нови такси ще заменят намалените комисиони за всички цифрови стоки и услуги, продавани чрез App Store.
АКЦЕНТ
Промените в политиката не се посрещат с ентусиазъм от компаниите. Така например музикалната стрийминг платформа Spotify определи таксата от цели 25% като “грубо нарушение на основните изисквания на Закона за дигиталните пазари на ЕС, предават от агенция “Ройтерс”.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Apple е обект на три разследвания за нарушения на Закона за дигиталните пазари в ЕС като в средата на юли стана ясно, че производителя на iPhone се е споразумял с Брюксел да отвори системата си за мобилни разплащания за конкуренти.
Съгласно закона големите технологични компании Alphabet, Apple, ByteDance, Meta и Microsoft са определени като така наречените gatekeepers – компании, които по един или друг начин държат монопол върху технологичния пазар като ощетяват потребителите и разработчиците на приложения. Съгласно закона, в случай на нарушение тези компании могат да бъдат глобени в размер на до 10% от общия си оборот. В случай на повторно нарушение тези глоби могат да достигнат до 20%.
При системни нарушения ЕК има право да предприеме и допълнителни средства за защита.