Пекин се обърна към СТО заради европейските мита за вноса на електромобили
Китайското правителство официално е подало жалба в Световната търговска организация (СТО) срещу решението на Европейската комисия да наложи по-високи мита за вноса на електромобили от Китай.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Жалбата е подадена от китайското Министерство на търговията, според информация на държавната информационна агенция “Xhinhua”.
- От ведомството посочват, че Китай е прибягнал до механизма за уреждане на спорове на СТО, “за да защити правата и интересите за развитие на производството на електрически превозни средства и сътрудничеството в областта на глобалната зелена трансформация”.
- Китай също така е подал жалба в СТО относно субсидиите на САЩ за електромобили, като твърди, че правилата са дискриминационни.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Решението във временното заключение на ЕС няма фактическа и правна основа. То грубо нарушава правилата на СТО и подкопава глобалното сътрудничество за справяне с изменението на климата. Призоваваме ЕС незабавно да поправи грешката си и заедно да защитим икономическото и търговското сътрудничество между Китай и ЕС, както и стабилността на веригата за доставки на електромобили”, заяви говорител на министерството.
АКЦЕНТ
Секторът на електрическите превозни средства все по-често се оказва в центъра на напрежението в областта на търговията и геополитиката, тъй като светът се стреми към отказ от двигателите с вътрешно горене. Засега Китай води в тази надпревара, до голяма степен заради помощта на правителството, с която компаниите се ползват.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
ЕС наложи временни мита в размер до 37,6 % върху вноса на електрическите превозни средства, произведени в Китай, като в разследване на ЕК се твърди, че компаниите неправомерно се възползват от огромни размери държавни субсидии. Двете страни трябва да се опитат да разрешат различията си до началото на ноември, след което временните мита ще станат официални.
В началото на тази седмица стана ясно, че европейският консенсус за решението се разширява като заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис посочи, че се очаква държавите в блока да подкрепят плановете и тези мита могат да влязат в сила още през ноември. Според него 27-те държави, които често са разделени по въпросите, свързани с Китай, ще подкрепят мерките, които целят да подкрепят местната автомобилна индустрия в борбата с конкурентния китайски пазар.
Китайският държавен автомобилен производител SAIC Motor Corp. ще бъде най-засегнат от новите тарифи, които ще се вдигнат на 37.6% в допълнение към вече съществуващата ставка от 10 на сто. Компаниите Geely, майка на Volvo Car AB, и BYD Co. са засегнати от допълнителни такси от съответно 19,9 % и 17,4 %.
САЩ също се опитват да ограничат навлизането на електромобили, произведени в Китай, като налагат мита от над 100%.