Менторите като ключ към успеха и ролята им в изграждането на стартъпи
Много от най-успешните предприемачи са имали ментори. Марк Зукърбърг е бил напътстван от Стив Джобс, а основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин са били менторирани от Ерик Шмид. Тези примери показват колко е важно да имаш опитен човек до себе си, който да ти помага да преодоляваш предизвикателствата, да правиш трудни избори и да взимаш правилни решения.
Менторството дава възможност да се учиш от грешките и успехите на другите. Когато започнах моя път като предприемач, имах късмета да срещна хора, които не само ми даваха ценни съвети, но и ме предизвикваха постоянно. Техните уроци и насоки ми помогнаха да избегна често срещани грешки и да се фокусирам върху ключовите аспекти на бизнеса ми.
Какъв е смисълът от менторството?
Добрият ментор не дава общи съвети или готови решения на проблеми. Той насочва и подкрепя, а знанията, които предава, са базирани на личния му опит. Менторът помага да разбирате по-добре предизвикателствата пред бизнеса ви и да приоритизирате това, което е наистина важно за него.
Менторството не е задължително бизнес насочено, то може да ви помогне да се развивате и личностно – можете да работите над увереността си, комуникационните си умения или други важни за вас качества.
Важно е да споменем, че има разлики между ментор, бизнес консултант и коуч, и трябва да прецените кой от тези хора е най-подходящ за вашите нужди на етапа, на който се намирате. Всеки от тях има различна роля и може да предложи различен подход.
Менторът предоставя цялостна форма на подкрепа въз основа на собствения си опит. Менторството се случва под формата на дългосрочни взаимоотношения, основани на доверие и много взаимна работа. Често човекът в ролята на mentee (този, който получава менторска подкрепа) има много повече работа от самия ментор. Менторството е процес, по време на който се залагат микроцели, които обслужват крайната голяма цел.
Как менторството ще ви направи по-добри предприемачи?
Ще поставяте по-ясни цели
Понякога именно да си поставим ясна цел е най-трудната задача. Или имаме твърде много цели и се опитваме да ги гоним едновременно, или ни е трудно изобщо да идентифицираме голяма цел. Когато имаме много приоритети, всъщност може да се окаже, че нямаме истински приоритет. Прекаленото разпиляване на усилията може да доведе до липса на фокус.
Същевременно целта, която си поставяме, трябва да бъде тясно свързана с крайния резултат, който искаме да постигнем. Ако тази връзка липсва, вероятността да успеем е малка. Важно е да си зададем въпросите „Как това, което правя сега, ще ме доближи до това, към което се стремя?“ и „Защо да постигна това е важно за мен?“. Ако не можем да дадем ясни отговори на тези въпроси, може би е време да преразгледаме нашите цели и приоритети.
Менторът може да бъде изключително полезен в този процес. Той може да ни помогне да разберем каква е нашата основна цел и как най-добре да я постигнем. Вместо да се изгубим в множество малки задачи, които не водят до съществени резултати, менторът може да ни насочи към действията, които ще имат най-голямо въздействие върху нашия успех.
Ще взимате правилни решения за вашия бизнес
Като предприемачи ще трябва да взимате много решения. За някои от тях няма да се чувствате готови. В стартъп света се налага да разбираме от всичко по малко – технологии, продуктов мениджмънт, маркетинг и продажби, дизайн, финанси. Това често води до т.нар. decision making paralysis – състояние, в което сме парализирани от прекалено многото информация и не можем да вземем решение.
Менторът ще ви насочи към правилните решения за успешното развитие на вашия стартъп, като зададе правилните въпроси, оцени приоритетите заедно с вас и разгледа дали взетото решение обслужва крайната цел, към която се стремите. Ако се колебаете как да подходите в дадена ситуация или имате конкретен казус за решаване – споделете го с ментора ви. Чрез своя опит и знания той може да предложи перспективи и решения, които иначе може да не забележите.
Ще повишите увереността и мотивацията си
Менторът може да изиграе ключова роля в изграждането на увереността ви като предприемач. Той може да бъде вашият най-голям поддръжник, като ви напомня за вашите успехи и силни страни, което ще ви помогне да запазите вярата в себе си и в своята визия. Менторът често ще ви помогне да видите ситуацията от различна перспектива и да разберете, че временните неуспехи са ключова част от пътя към успеха.
Освен това менторът може да предостави обективна перспектива, която често липсва, когато сте потопени в ежедневните операции на бизнеса си. Тази перспектива може да ви помогне да видите нещата в по-широк контекст и да осъзнаете, че пътят ви като предприемачи не е винаги линеен и че неравностите по него не трябва да ви притесняват, стига да се движите в правилната посока. Менторът може да ви помогне да запазите фокуса си върху дългосрочните цели и да не се обезсърчавате от моментните трудности.
Ще разширите мрежата си от контакти
В някои случаи вашият ментор ще ви помогне да създадете връзки с други предприемачи, партньори, инвеститори и дори други ментори, които могат да ви подкрепят. Тези връзки може да бъдат изключително ценни за развитието ви като предприемач. Менторът може да ви въведе в общности, които иначе биха били труднодостъпни, предоставяйки ви достъп до ресурси и възможности, които могат да ускорят растежа на вашата компания.
Важно е също така да разберете, че типът ментор, с когото работите, и вашите индивидуални цели ще определят до каква степен менторът ще играе роля в разширяването на вашата мрежа от контакти. Някои ментори може да имат широки и разнообразни мрежи, докато други може да се фокусират повече върху личната интеракция с вас самите. От вас зависи да решите какъв тип подкрепа ви е най-необходима и да търсите ментор, който може да я предостави.
Къде да намерите вашия ментор?
Oбщности
Бъдете там, където са хората, от които искате да учите – менторски програми, нетуъркинг събития и всякакви други места, които те посещават. Голяма част от хората в предприемаческите среди подкрепят стартъп екосистемата, като си помагат взаимно. Не се страхувайте да попитате за помощ – много от успешните предприемачи са отворени да споделят своя опит.
Директен подход
Комуникирайте директно. Можете да откриете вашия ментор онлайн, например в LinkedIn, и да започнете диалог. В този случай е особено важно да обърнете внимание и на дигиталното си присъствие. Съществуват онлайн групи за предприемачество, а можете и да следите и какви нетуъркинг събития се публикуват и кой ги посещава. Не се притеснявайте да направите първата стъпка и да се свържете с хора, които ви вдъхновяват.
Лични контакти
Вашата лична мрежа е мощен инструмент за намиране на подходящ ментор, който може да ви помогне да постигнете целите си. През 1929 г. унгарският писател Фридеш Каринти създава теорията на шестте ръкостискания, която предполага, че можете да осъществите контакт с който и да е човек в света през най-много шест души. През 2024 г., благодарение на LinkedIn и други социални мрежи, тази цифра е сведена до три. Това означава, че през вашите лични познанства имате огромен шанс да достигнете до мечтания ментор. Разпитайте приятелите си, вижте кого познават те и с кого могат да ви свържат, дори и в неформална обстановка.
Моят опит с менторството
Моето разбиране за менторство съществува органично в стартъп света. В тази среда вирее култура на взаимна подкрепа – всеки иска да помогне на всеки, защото успехът на един е от полза за всички. Знания, опит и ресурси се споделят свободно, а менторите са основен катализатор на тази обмяна. Неслучайно наричаме стартъп средата „екосистема“ – всички сме взаимно полезни и си помагаме да растем.
Менторите, с които аз съм работила, ме научиха да решавам конкретни бизнес проблеми, вдъхновиха ме да мисля креативно и да търся нови възможности за развитие. Техните насоки и подкрепа ми помогнаха да видя по-широката картина и да разбера, че успехът в бизнеса не е само въпрос на индивидуални усилия, а на колективна подкрепа и сътрудничество.