От пенита до милиони: Забележителният успех на Revolut в краудфъндинга
В ход, който затвърждава позицията й на най-ценния стартъп в Европа, Revolut, иновативната финтех компания, обяви амбициозна продажба на акции на своите служители. Компанията планира да предложи съществуващи акции на стойност до 500 млн. долара при зашеметяващата оценка от 45 млрд. долара, което е значителен скок спрямо предишната оценка от 33 млрд. долара през 2021 г. Тази вътрешна продажба на акции, достъпна за отговарящите на условията служители, които са работили в компанията поне една година, следва получаването от Revolut на дългоочаквания банков лиценз в Обединеното кралство и отчитането на впечатляващи финансови резултати за 2023 г. С 45 млн. клиенти в световен мащаб и печалба преди облагане с данъци в размер на 438 млн. паунда, последният ход на Revolut не само възнаграждава служителите, но и подчертава забележителната траектория на растеж на компанията в конкурентния финтех пейзаж.
Основан през 2015 г., този стартъп за дигитално банкиране не само промени сектора на финансовите услуги, но и пренаписа правилата за инвестиране в стартъпи. В основата на този разказ стои една необикновена кампания за групово финансиране, която превърна обикновените инвеститори в потенциални милионери, демонстрирайки силата на инвестирането в ранен етап и стремителния възход на една от най-ценните технологични компании в Европа.
Раждането на финтех гиганта
Revolut се появи на сцената през юли 2015 г., съоснован от Николай Сторонски и Влад Яценко. Мисията на компанията беше ясна: да оспори статуквото на традиционното банкиране, като предложи дигитален подход към финансовите услуги. С функции като сметки в няколко валути, търговия с акции без комисиона и обмен на криптовалути Revolut бързо привлече вниманието на технологично ориентирани потребители и инвеститори.
Хазартът с краудфъндинг
Само няколко месеца след създаването си Revolut направи смел ход, който по-късно ще бъде обявен за една от най-успешните кампании за краудфъндинг в историята. През юли 2016 г. компанията си партнира с Crowdcube, водеща платформа за групово финансиране на акции, за да предложи на инвеститорите на дребно част от акцията.
Условията бяха примамливи: на разположение са до 2,4% от компанията при оценка от 40 млн. паунда. На този ранен етап Revolut е генерирала едва 120 000 паунда приходи за 2015 г. За мнозина инвестицията можеше да изглежда като изстрел в тъмното. Но за 433 души това е твърде добра възможност, за да я пропуснат.
Числата, които изумиха индустрията
Средната инвестиция по време на този кръг на групово финансиране е 2 152 британски лири. По онова време това може да е изглеждало като значителна сума, която да се рискува за недоказан стартъп. Бързо напред към 2023 г., като същите акции се оценяват на около 860 000 паунда, въз основа на последната оценка на Revolut от 33 млрд. долара през 2021 г. и 45 млрд. долара през 2024 г. Оставете това за момент. Само за седем години дяловете на тези ранни инвеститори са нараснали със зашеметяващите 40 000%. В перспектива една инвестиция от 10 000 паунда през 2016 г. сега може да струва над 4 милиона паунда.
Победа за инвеститорите на дребно
Тази невероятна възвръщаемост не е просто победа за Revolut. Тя е знаков момент за инвестирането на дребно. Традиционно, подобна астрономическа възвръщаемост е достояние на фирмите за рисков капитал и ангелите инвеститори. Краудфъндинг кампанията на Revolut демократизира достъпа до инвестиране в бързоразвиващи се стартъпи, позволявайки на обикновените хора да участват в историята на успеха, която обикновено е запазена за финансовия елит. “Това трябва да е най-успешното групово финансиране на всички времена. Възвръщаемост от 400 пъти е нещо, за което венчърните фондове мечтаят и което повечето от тях никога не постигат, но въпреки това 433 инвеститори на дребно забелязаха възможността и се възползваха от нея. Поздравления за тези, които видяха потенциала и заложиха”, казва Себ Джонсън, финтех анализатор и основател на Growth Hub.
Пътуването до 45 милиарда долара
Пътят на Revolut от оценка 40 милиона паунда до 45 милиарда долара е необикновен. Компанията преминава през многобройни кръгове на финансиране, като всеки от тях отбелязва значителен ръст в оценката:
2017 г.: 66 млн. долара кръг Серия Б при оценка от 350 млн. долара
2018 г.: 250 млн. долара кръг Серия С при оценка от 1,7 млрд. долара
2020 г.: 500 млн. долара кръг Серия D при оценка от 5,5 млрд. долара
2021 г.: 800 млн. долара кръг Серия Е при оценка от 33 млрд. долара
2024 г: Компанията планира да предложи съществуващи акции на стойност до 500 млн. долара при оценка от 45 млрд. долара.
На всяка стъпка от пътя тези ранни инвеститори в краудфъндинг виждат как тяхното хартиено богатство се умножава. Но това не е просто късмет: Revolut последователно изпълнява обещанието си за растеж и иновации.
Тайните подправки: Бърз растеж и иновации
Успехът на Revolut се дължи на нейната агресивна стратегия за растеж и постоянни иновации. Компанията е разширила потребителската си база от 450 000 през 2017 г. до над 25 милиона през 2023 г. Тя също така е разширила географския си обхват, като сега оперира в над 200 държави и територии. Предлагането на продукта се е развило от обикновена мултивалутна карта до пълноценно финансово суперприложение. Днес Revolut предлага всичко – от инструменти за бюджетиране и спестовни сейфове до търговия с акции и пътнически застраховки.
Предизвикателства и противоречия
Като всеки бързо разрастващ се стартъп Revolut се сблъска с редица предизвикателства. Компанията е проверявана за работната си култура, като се съобщава за дълги работни часове и високо напрежение. Тя се сблъсква и с регулаторни пречки, особено в стремежа си да получи лиценз за банкова дейност в Обединеното кралство. Въпреки тези препятствия Revolut продължава да расте и да се адаптира. “Това, което отличава Revolut, е способността му да се променя и да еволюира”, отбелязва Марк Стивънс, ветеран в технологичната индустрия и бивш главен оперативен директор. “Те показаха забележителна устойчивост пред лицето на предизвикателствата, което е точно това, което искате да видите в една бързоразвиваща се компания.”
Бъдещето: IPO на хоризонта?
С напредването на зрелостта на Revolut се увеличават спекулациите за потенциално първично публично предлагане (IPO). Въпреки че компанията не е обявила конкретни планове, първичното публично предлагане би могло да осигури максимална печалба за ранните инвеститори в краудфъндинг.
Уроци за амбициозните инвеститори
Историята на успеха на краудфъндинга на Revolut предлага няколко ключови извода за тези, които искат да инвестират в компании на ранен етап:
1. Направете проучване: Инвеститорите, които са подкрепили Revolut, вероятно са видели потенциал в екипа, продукта и пазарните възможности.
2. Диверсификация: Въпреки че успехът на Revolut е забележителен, не всички стартъпи ще осигурят такава възвръщаемост. Изключително важно е инвестициите да се разпределят между множество възможности.
3. Бъдете търпеливи: Пътят от 40 млн. паунда до 33 млрд. долара отне седем години, а сега достига 45 млрд. долара през 2024 г. Инвестирането в ранен етап изисква дългосрочна перспектива.
4. Разберете рисковете: За всеки Revolut има безброй стартъпи, които се провалят. Никога не инвестирайте повече, отколкото можете да си позволите да загубите.
5. Бъдете информирани: Следете напредъка на компанията, тенденциите в индустрията и потенциалните възможности за излизане.
Заключение:
Успехът на краудфъндинга на Revolut оказа дълбоко въздействие върху стартъп екосистемата. Все повече компании вече търсят краудфъндинг като реална възможност за получаване на капитал на ранен етап, а към платформи като Crowdcube има засилен интерес както от страна на стартъпите, така и от страна на инвеститорите.
Кампанията за групово финансиране на Revolut от 2016 г. вероятно ще бъде запомнена като преломен момент в историята на инвестирането в стартъпи. Тя доказа, че при подходяща възможност и подходящ момент инвеститорите на дребно могат да постигнат възвръщаемост, която съперничи или дори надминава тази на професионалните инвеститори в рисков капитал. Докато Revolut продължава пътуването си към потенциално първично публично предлагане, 433 души, които са рискували с малко известен финтех стартъп през 2016 г., стоят на прага на неочаквана печалба, която ще промени живота им. Тяхната история на успеха служи както за вдъхновение, така и за пример за силата на демократизираното инвестиране в дигиталната ера. Макар че не всяка кампания за групово финансиране ще доведе до такива впечатляващи резултати, историята на Revolut открива нови възможности за това как могат да се финансират стартиращи предприятия и как може да се създава богатство през 21-ви век. Тя е доказателство за трансформиращата сила на технологиите не само в продуктите и услугите, които използваме, но и в самия начин, по който участваме в икономиката на утрешния ден.
Докато гледаме към бъдещето, едно е ясно: границите между професионалното инвестиране и инвестирането на дребно се размиват, а следващата голяма история на успеха може да бъде финансирана от обикновени хора с необикновена визия и краудфъндингът на Revolut може да е само началото на нова ера в инвестирането в стартъпи.