Глобалните продажби на електромобили – с над 20% ръст през юли
Глобалните продажби на електромобили отчитат ръст от над 20 на сто за юли, показват данни на пазарно проучване на “Rho Motion”. Китай отчита най-голямо увеличение. Новината идва в момент, в който Европа се опитва да се справи с по-слабото търсене, като същевременно овладее интензивния внос на електромобили от Пекин, налагайки по-високи мита върху водещи компании, които се ползват с големи държавни субсидии.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 21%. Това е ръстът на продажбите на електромобили в световен мащаб през юли, според данните от проучването.
- Общият брой на продадените по целия свят изцяло електрически автомобили и плъг-ин хибриди е 1,35 милиона, от които 880 000 са реализирани в Китай, където продажбите скачат с 31 на сто на годишна база.
- Плъг-ин хибридите, продадени в Китай, за първите седем месеца на 2024 г. скачат с цели 70 на сто на годишна база.
- BYD, най-големият производител на изцяло електрически превозни средства в Китай и в света, отчете през същия период увеличение на глобалните си продажби на електрически автомобили и плъг-ин хибриди съответно с 13% и 44%.
АКЦЕНТ
Китай доминира пазара на електрически автомобили в Европа, а Европейската комисия започна разследване по обвинения, че големите компании в азиатската държава се ползват с големи субсидии от страна на властите. Докато това разследване все още тече, ЕК наложи временно по-високи мита за вноса на електромобили върху най-големите компании, отказали да съдействат на разследването на Брюксел. Пекин реагира остро, като преди дни официално подаде жалба в Световната търговска организация срещу решението. Двете страни трябва да се опитат да разрешат различията си до началото на ноември, след което временните мита ще станат официални.
В началото на тази седмица стана ясно, че европейският консенсус за решението се разширява като заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис посочи, че се очаква държавите в блока да подкрепят плановете и тези мита могат да влязат в сила още през ноември. Според него 27-те държави, които често са разделени по въпросите, свързани с Китай, ще подкрепят мерките, които целят да подкрепят местната автомобилна индустрия в борбата с конкурентния китайски пазар.
В Европейския съюз MG Motor, собственост на китайската SAIC Motor Corp, очаква да бъде най-силно засегната от временните мита. Митата за SAIC Motor Corp. ще се вдигнат на 37.6% в допълнение към вече съществуващата ставка от 10 на сто. Компаниите Geely, майка на Volvo Car AB, и BYD Co. са засегнати от допълнителни такси от съответно 19.9 % и 17.4 %.
КОНТРА
Въпреки по-слабите продажби в ЕС и Обединеното кралство през юли 2024 г., които спаднаха с 28% в сравнение с юни 2024 г., данните от началото на годината са стабилни и не се отчита ръст в продажбите на електрически превозни средства в сравнение с 2023 г. Основен фактор за намаляването на продажбите на електрически превозни средства в Европа през тази година са по-слабите продажби на електрически превозни средства в Германия след края на субсидията през миналата година. Въпреки това продажбите на електрически превозни средства са нараснали в Обединеното кралство и Франция през тази година, като пазарът във Франция е нараснал с 6%.