Откриха огромно количество вода на Марс
Учени са открили доказателства, че на Марс има огромни количества вода. Според изследователите на теория това е знак, че на Червената планета може би има извънземен живот.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Учени от Калифорнийския университет в Бъркли и Калифорнийския университет в Сан Диего са открили доказателства за наличието на големи количества вода дълбоко под повърхността на Марс, според рецензирано изследване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences.
- Изследователите са използвали сеизмични данни от марсиански земетресения, вулканични трусове и метеоритни удари, събрани от спускаемия апарат InSight на НАСА. Използвани са също математическите модели на скалната физика, които се използват за картографиране на подземни водоносни хоризонти и петролни находища на Земята.
- Смята се, че водата се намира на дълбочина между 11.5 и 20 км под повърхността на Червената планета и вероятно не може да бъде достъпена с помощта на съществуващите в момента технологии.
- Въпреки това изследователите твърдят, че откритието разкрива важни подробности за историята на Марс.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Големи количества вода са съществували на повърхността на Марс преди повече от 3 милиарда години. Предполага се, че голяма част от тази вода е била уловена в подповърхностните слоеве или е била изгубена в космоса. Резултатите ни имат значение за разбирането на водния цикъл на Марс, определянето на съдбата на повърхностната вода в миналото, търсенето на минал или съществуващ живот и оценката на използването на ресурсите за бъдещи мисии”, става ясно от проучването.
КАКВО СЕ Е СЛУЧИЛО С ВОДАТА НА МАРС
Въпреки че днес Марс е пустинна планета, има много доказателства, че някога на повърхността на Червената планета е имало много вода. Голяма част от тези твърдения са подкрепени от изследванията на структурата на повърхността на планетата, където се забелязват следи от реки, океани, езера. Съставът на откритите там минерали също подсказва за някогашното наличие на вода.
На повърхността на Марс все още се открива известно количество вода – в голяма степен заключена в минерали в кората на планетата или замръзнала в полярните ледени шапки, но това представлява само малка част от водата, която според учените е текла на повърхността преди милиарди години.
Въпреки че много учени смятат, че океаните на Марс са се изпарили в космоса, когато планетата е загубила атмосферата си преди повече от 3 милиарда години, изследователите твърдят, че техните открития показват, че голяма част от водата е филтрирана в кората.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
12 262 метра. Толкова е дълбок Колският свръхдълбок сондаж, който се намира в Северозападна Русия. Това е най-дълбоката дупка на Земята, създадена от човек. Според изследването това може да е долната граница за дълбочината на водата на Марс. Сондажът е спрян в началото на 90-те години на миналия век и рекордът все още не е надминат, което подчертава техническите предизвикателства.