Цената на петрола – в сянката на нови тревоги за търсенето
Цената на петрола достигна едномесечен връх, но пазарът е в сянката на нови тревоги за търсенето, които прекъснаха серията от печалби през последните пет дни.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха до 81.66 в рамките на предходните сесии, но по време на азиатската търговия договорите регистрираха спад от 0.78% като към 9:45 ч. българско време суровината се търгува за 81.66 долара за барел.
- Американският лек петрол също бе напът да достигне нивата от средата на юни, но серията на печалби бе прекъсната и котировките се понижиха с 0.69 на сто. В момента WTI се търгува за 79.51 долара за барел.
- Брентът поскъпна с повече от 3% в понеделник, докато фючърсите на американския лек петрол поскъпнаха с повече от 4%.
- Пазарът реагира на прогнозата на Организацията на държавите износителки на петрол ОПЕК за намаляване на глобалното търсене за 2024 г. Намаляването на прогнозата на ОПЕК за 2024 г. е първото от юли 2023 г. насам и идва след все повече признаци, че търсенето в Китай изостава от очакванията поради спадналото потребление и кризата в сектора на недвижимите имоти.
АКЦЕНТ
Пазарите все още следи отблизо развитието на конфликта в Близкия изток. Остават опасенията от разгръщане на конфликта и намеса на Иран – най-големият производител на петрол в света. Държавата контролира Ормузкия проток, където минава една пета от глобалните доставки на петрол. Включването на Техеран в конфликта с Израел може да наруши веригата на доставки. Нещо повече – това може да накара САЩ да наложи ембарго върху износа на ирански суров петрол, което може да засегне доставките на 1,5 милиона барела на ден, смятат анализатори.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарите очакват доклада за индекса на потребителските цени в САЩ, който ще бъде публикуван в сряда. Той ще даде решаващата информация за движението на инфлацията отвъд океана, като инвеститорите вече се опасяват, че прекалено нисък индекс на потребителските цени ще разпали страховете за икономически спад.