Да си финансово грамотен е модерно
Владислав Михайлов, мажоритарен собственик, управляващ съдружник и International Contact Partner на RSM BG
Как Вашият житейски път ви среща с одиторската професия?
Никога не се отказвам и завършвам започнатото! Още от дете съм много запален на тема цифри, постепенно избрах това да са цифри, свързани с финансови ресурси. Исках да бъда собственик на банка. Родителите ми подариха метална каса с ключ, a аз винаги си спестявах и имах пари в себе си. Бях си направил договори и давах краткосрочни заеми на брат ми, който е по-голям, имаше къде да ги харчи и имаше потребността да е ликвиден. Това естествено доведе до средното ми образование в Търговско-банковата гимназия, а след това ме приеха в Италия, Universita degli studi di Siena, в града на най-старата банка в света, в един от най-престижните факултети – икономическия. Там получих двете нива на висшето ми образование – бакалавър „Банково дело“ и магистър „Управление и контрол на финансовите посредници“ с отличие – със 105 от 110 точки.
Връщах се в България през лятото, където преди последната ми година до дипломирането като магистър започнах работа в одиторско предприятие. Винаги съм имал предприемаческа натура и знаех, че всеки уважаваш себе си предприемач освен уменията като такъв трябва да има знания и в още две направления. Първото е да бъде много добре запознат със счетоводното отчитане на своя бизнес и с публичността на информацията за този бизнес, чрез финансовите отчети. А второто е познаването на данъчното законодателство. Тези два аспекта на знания в дълбочина бяха водещите фактори за решението ми да започна работа в одиторско предприятие и да придобия правоспособността регистриран одитор.
За да станеш дипломиран експерт-счетоводител и регистриран одитор, трябва да положиш съответните изпити пред Института на дипломираните експерт-счетоводители. Записах се. Имах около 8 приравнителни изпита, за да бъда допуснат до изпитите за придобиване на правоспособност. А самите изпити за придобиване на правоспособността се полагаха в определена последователност и първият от тях беше писменият изпит по счетоводство. След обявяване на резултатите се оказа, че не ми достигат 3 (три) точки! Успях да докажа на изпитната комисия, че в текста на български, който беше приложен в един от въпросите, има некоректен превод от английски език, който е официалният език на международните счетоводни стандарти. Реакцията първоначално беше от типа „много знаеш“ и ми бе необходима една година, но успях да установя контакт с Европейския център, съответно с отдела му, който отговаря за официалния превод на съдържанието на Официалния вестник на ЕС. Те провериха моето твърдение, установиха, че съм прав, и ми благодариха. След седмица беше публикувана поправката на текста, преведен на български език. Истината е, че международните счетоводни стандарти са динамична нормативна уредба, която много често и съществено се променя. Но от онзи ден и досега това е единствената им поправка в Официалния вестник на ЕС.
Така на 28 години станах най-младият в България дипломиран експерт-счетоводител и регистриран одитор и вече 12 години имам опит в бранша. Третирах придобиването на правоспособността ми като план Б и това отвори огромен прозорец за мен да се занимавам с други дейности, паралелно с работата ми на одитор. Освен че съм автор на поредица детски книги, осъществих и идея за стартъп с визитни картички, с цел смяна на контактна информация. Имах жесток успех с тази дейност, много интервюта, публикации за продукта. Бяхме поканени от Фейсбук да отидем на тяхно събитие в Калифорния и дори избрани от всички български стартъпи да презентираме България и стартъп средата, в Сингапур. Има много интересно развитие по този проект с нова негова версия, но за това ще продължим в следваща тема на Forbes.
Как се стигна до създаването на RSM BG?
Слоганът на RSM мрежата е: „Силата да бъдеш разбран“. Одиторският бизнес е точно това – да имаш правилните знания, умения, компетенции, за да можеш да разбереш нуждите на твоя клиент и да му дадеш своята добавена стойност. Видях мястото ни като част от тази мрежа, в много подходящ момент.
Вече работех в едно от водещите български одиторски предприятия, което имаше много клиенти от финансовия сектор. Междувременно се промени нормативната уредба. Въведен беше т.нар. joint audit, изискващ одиторското мнение да бъде заверено и излъчено от двама одитори, които да са част от мрежа.
Независимо че одиторското предприятие, в което работех, беше в топ 10 на българския пазар, се появи рискът от загуба на пазарен дял. За нас беше важно да станем член на професионална в нашата област мрежа, която е част от водещите на глобално ниво, каквато е RSM International. И към настоящия момент RSM International е шестата най-голяма международна мрежа за одит и изразяване на сигурност, правни, данъчни, консултантски услуги и услуги, свързани с корпоративни финанси.
Реших да пиша директно на Джийн Стивънс – тогава CEO на RSM International. Направих суперпрезентация – нещо като pitch в имейл. Подготвих се и започнах да търся неин контакт, но такъв не намерих никъде. Потърсих в глобалния сайт и в секцията „За Нас“, намерих основните действащи лица на мрежата като директор отдел „Маркетинг“, който беше оставил своя e-mail със съответното разширение. Казах си, че няма как нейният имейл да бъде различен, и пуснах т.нар. фишинг имейл.
В рамките на същия ден тя ми отговори от Блекберито си: „Здравей, Влади! Благодаря за твоя имейл. Включвам те в комуникацията с моята асистентка, с която да продължите този разговор“.
Цялостната ми подготовка, презентацията, текстът и мотивационното желание да станем част от тази мрежа бяха много силни. Предполагам, че това са били правилните копчета, които натиснах в нейното съзнание, за да може тя да реагира веднага. Оттам стартира целият процес на приобщаване, който беше много дълъг и тежък. Успяха да намерят и колежка – българка, която работи в RSM Германия, за да може заедно с екипа от чужденци да не се загубят в превода и да видят практиката ни, да прочетат процедурите, методологията ни, включително и работните документи, които нормално бяха развити на български език.
2017 г. получихме одобрение от борда на RSM International да станем пълноправен член, което е изключителна победа, тъй като приобщаването може да мине през много фази. Може да бъдеш асоциирано предприятие, след това трябва да докажеш и да изпълниш и action план. Крайната цел при приобщаването е да станеш пълноправен член, а ние станахме такъв от ден едно, благодарение на един фишинг имейл.
Оттогава насетне аз съм и International Contact Partner на RSM за България. Като лице за контакт на мрежата, ако има необходимост някой да получи професионална услуга в България от RSM, аз съм този, с когото се свързват.
В това число и холивудски звезди, обслужвани от RSM в САЩ, които снимат продукции у нас. Като лидер в сектора на независимия финансов одит, приобщаването ни към RSM International беше логичната стъпка, която да предприемем, за да разгърнем не само нови бизнес линии, но и да вдъхнем онази енергия у колегите, които са с нас от самото начало и до днес.
Какво Ви мотивира да се занимавате с одит и финансова отчетност и анализ?
Изключително любознателна личност съм и се впечатлявам, черпя знания и се вдъхновявам от разнородните дейности на бизнесите, които обслужваме, а за радост, това са почти всички бизнес сектори в България. Това, което винаги казвам на колегите, включително ученици и студенти – млади одитори, е, че одитът е онази професия, която ти дава достъп зад кулисите на всички дружества, където да потънеш и разбереш всички техни политики, процедури, финансовото им отчитане.
Постоянно научавам нови неща като това, че в България се добива нефт, видях как изглежда и функционира рафинерия, ходих в хранилище за природен газ, научих, че в София се произвежда високотехнологична апаратура за пластична хирургия, а изобретателят й е българин.
Напълно сигурен съм и искам да внуша най-малко на обкръжението си, че да си финансово грамотен винаги е модерно. Това да знаеш какво се случва с твоите пари, да знаеш какво се случва в бизнеса, да си информиран и да взимаш осмислени решения. И дори да промениш посоката на професионалния си път – одитът остава сериозен фундамент за всяко бъдещо кариерно развитие.
Какви предизвикателства срещате в работата си като мажоритарен собственик, управляващ съдружник и International Contact Partner на RSM BG?
Необходимостта от непрекъснато поддържане на професионалните знания и умения е характерно предизвикателство в нашата среда. Предизвикателно е и да поддържаме „RSM нивото“, както ние му казваме, което е наистина високо ниво на качеството на предоставяната услуга. Да не си позволяваш компромиси е не просто предизвикателство, а направо уморително, но клиентът иска и държи услугата да е максимално добре поднесена, в разумните срокове. А когато се обърне втори път към нас – това е най-добрата обратна връзка, която ние като професионалисти бихме могли да получим – истинската награда и признание.
В дигиталната ера, в която живеем, как се промениха одиторските компании? Как AI влияе на Вашия сектор и на RSM BG?
Използваме доста дигитални решения. Одиторският ни софтуер е облачно базиран. Работим с платформи и софтуери, които ни помагат при оптимизиране и бързина в обработването на информация. Модерни сме, но не вярвам, че в нашата сфера изкуственият интелект би могъл да замени изцяло човешкия фактор и добавената стойност, защото бизнесът иска да си говори с лицето експерт и да получи така важната му информация лично. Нивото на доверие, прекият контакт и отношение не могат да бъдат заменени лесно.
Какви са предимствата Ви пред останалите компании във Вашата сфера?
Имаме си лично наша Employer Branding политика и това е едно от най-големите предимства на RSM BG. Добрите отношения помежду ни създават постоянна положителна енергия и се старая да въвличам колегите в най-разнородни занимания. Например 2 години поред имахме изнесено работно място на Българското Черноморие. Имахме си плажен бар, брандиран с RSM.
Знам добре, че екипът има нужда от всеки свой член, за да може да бъде изпълнено всичко добре и навреме, и е по-лесно, ако опознаеш колегите си, особено в по-необичайна среда и с непривични за работния процес занимания.
Нещо ново, което стартирах съвсем наскоро и за което ме вдъхнови поредният приз, който получихме – част сме от „ТОП 100 работодатели“ в България, – е да празнуваме освен личен и професионален рожден ден на всеки служител, и годишнина от присъединяването му към нас. Освен добрите пожелания и финансовото изражение съответният служител получава и отпуска в месеца на неговия рожден ден, което да е допълнителен ценен спомен за него и удовлетворение от работното му място.
Ковид провали буквално всички Employer Branding планове, защото хората се отделиха задълго. Но тук полагахме усилия именно в тази посока, които останаха и до ден днешен.
Това, което откроява RSM BG от бизнес средата, в която се намира, е именно вниманието към човешкия фактор. Общуването между хората тук е на друго ниво, често на онова, старото ниво – по-приятното от новото дигитално. Имаме отдавна опция home office, но въпреки нея мисля, че не се отдалечихме един от друг и все още си вярваме.
Какво за вас е успехът?
За мен успех е доволният клиент и удовлетвореният служител. Успехът е това да мога да мотивирам и запаля младите да работят нещо, което харесват. Да им давам възможността да се докоснат от първо лице до реалната бизнес среда, да ги виждам как опознават и попиват действителен опит.
Наистина вече виждам едни любознателни и интелигентни млади хора – бъдещи експерти и специалисти. В момента имаме четирима нови 12-класници, работещи в компанията, както и стажантка от Миланския университет, българка, която сама ни откри с цел да започне да работи в RSM.
Какви промени очаквате за бъдещето на финансовия сектор и одиторските компании и какво ново предстои на RSM BG?
Моето очакване е секторът да се отърси от този стереотип за много тежка, отговорна и суха работа. Няма лесно, но не трябва идеята за одиторските предприятия да е свързана само с високи нива на стрес и липса на сън. Това при нас не е практика.
Секторът е дистанциран, а трябва да бъде по-разпознаваем. В ерата на роботизация той все още се нуждае от „очовечаване“ – да говори на човешки език, по-близко и по-ясно. Затова и в комуникацията си RSM BG се опитва да достигне не само до бизнеса, но и до отделния индивид. Все пак одиторите са хора, които със своите знания, умения, компетенции и експертиза допринасят много. Притежаваме силата да разбираме клиента си и щастието да бъдем допуснати до съкровените детайли на работата му, и трябва да използваме това в посока стопяване на дистанцията.
А на РСМ БГ, надявам се, предстои най-доброто! Екипът ни го заслужава. Гордея се с работата ни и екипа – хората, които припознават компанията като реализирана утопия. Вярвам, че RSM BG дава добър пример и успешни практики на целия одиторски сектор и е винаги в подкрепа на българския бизнес.