Ще ускорят ли регулациите достъпа до здравни иновации в Европа
Регулациите и бюрокрацията често се посочват като спънка за бързото навлизане на нови продукти и решения на пазара. Европейският съюз обаче залага големи надежди на Регламента за оценка на здравните технологии (HTAR), има за цел да подобри основата от доказателства за оценка на новите здравни технологии (като например нови лекарства и медицински изделия) и да подпомогне държавите членки на ЕС при вземането на своевременни и основани на доказателства решения за достъпа на пациентите до тези технологии.
Според Хишам Сабри, генерален мениджър на „Рош България“, новото законодателство може да помогне за подобряване живота на пациентите: стига да има ясна визия за развитието му.
„Трябва да говорим за бъдещето на здравеопазване и за това как си го представяме – казва Сабри в дискусионен панел, модериран от редактора на Forbes Енея Георгиева по време на Forbes Healthcare Summit 2024. – Какво можем да направим днес, за да превърнем тази визия в реалност.“
Според проф. Мария Димитрова от Медицински университет – София, основните предизвикателства пред държавите са навременното приемане на законодателство, необходимо за постигането на целите на директивата. Ключова е и възможността да се събират и да се работи с големи обеми от данни.