9% мито за вноса на Tesla от Китай, предлага ЕК
9%. Това е размерът на митото, което Европейската комисия планира да въведе за вноса на електромобилите под марката Tesla от Китай, става ясно от проект за въвеждането на окончателни мерки срещу субсидирото от Пекин производство на електромобили, което залива европейския пазар. Това е значително по-ниско от таксите, пред които са изправени други компании, попаднали под обсега на разследване от страна на Брюксел.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Tesla ще бъде обект на по-ниска такса за внос, след като компанията поиска от ЕС да преразгледа решението си и да направи нова “индивидуална оценка”. Всички разлики в размера на митата отразяват различните нива на държавно субсидиране, което Китай предоставя на производителите, посочват от Европейската комисия. Като в мотивите на Брюксел се посочва, че Пекин изглежда субсидира значително по-малко дружества с чуждестранно участие.
- За компанията на Илън Мъск това е сравнително добре дошла новина, тъй като тази тарифа е по-ниска от митата, с които се сблъскват други производители. Основните компании, засегнати от новите тарифи, са SAIC Motor Corp., компанията майка на Volvo Car AB Geely и BYD. Те са изправени пред допълнителни мита от съответно 36.3%, 19.3% и 17%.
- Другите сътрудничещи на разследването компании, ще бъдат засегнати от ставка от 21.3%, а всички останали несътрудничещи компании ще бъдат обложени с 36.3%.
- Тези мита ще бъдат добавени към съществуващата такса от 10% за вноса на електромобили в ЕС.
- Финалното решение ще бъде прието едва след публикуването на окончателния регламент най-късно до 30 октомври 2024 г. Всички потенциални мерки ще бъдат в сила за срок от 5 години, като той може да бъде удължен.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Ставките все още могат да се променят, преди да станат окончателни. Страните имат право да оспорят това предложението в срок от 10 дни след публикуването му. Коментарите им ще бъдат разгледани и взети предвид.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейската комисия обяви въвеждането на по-високи мита за вноса на електромобили от Китай и започна разследване за прекомерния размер субсидии, които държавата предоставя на сектора. ЕС счита, че евтиният внос от Китай подбива европейския пазар.
Митата бяха предварителни и бяха въведени, докато разследването все още е в ход.
Китай твърди, че мерките са протекционистки и заплаши да отвърне със собствени мита върху редица сектори, включително свинско месо, автомобили с големи двигатели и спиртни напитки. Пекин оспорва мерките и пред СТО.