50% от работещите българи ще са в предпенсионна възраст до 20 години
20 години. Толкова ще са необходими на българския пазар на труда да достигне до необратим момент, ако тенденцията на застаряваща работна ръка се запази. Проучване на Българската стопанска камара, Министерството на труда и социалната политика и КНСБ изчислява, че ако темповете на застаряване на работната сила се запазят в следващите 20 г., броят на работещите на възраст над 55 г. ще достигне 48%. Казано иначе – почти всеки втори.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Данни на Националния статистически институт за 2023 г. показват, че най-висок е броят на заетите на възраст между 45-54 г. – 874.1 хил. души. Хората на възраст между 35-44 г. се нарежда на второ място като броят на заетите лица от тази възрастова група е 774.4 хил. души.
- Статистиката на НСИ и проучването на Българската стопанска камара, Министерството на труда и социалната политика и КНСБ очертава притеснителна тенденция, според която две трети от заетите лица към момента са представители на по-възрастните поколения, а ако тази тенденция се запази, почти всеки втори от работещите ще е в предпенсионна възраст.
- Разгледани са пет сектора – консервна промишленост, дървообработваща и мебелна промишленост, металургия, производство на пиво, търговия с петролни продукти.
- Анализите са осъществени в рамките на проект “Заедно за устойчива заетост”. Данните показват, че за период от пет години броят на заетите е намалял средно с около 16%, показва проучването.
- Проучването разглежда и сблъсъкът на четири поколения на работното място, който се превръща в предизвикателство заради различията в ценностната система, трудовите нагласи и моделите на поведение.
- Основните проблеми в нагласите на работещите са свързани с ниска мотивация, нежелание за обучение и усъвършенстване, липса на ефективност, самоинициативност и креативност. Отчита се и негативно отношение към промените.
- Почти всяко второ предприятие е изправено пред проблеми, произтичащи от липсата на комуникативни умения в ръководния и изпълнителния персонал и от ниската устойчивост на напрежение и стрес в работата.
- Налице е проблем със задържането и развитието на кадри като почти всеки четвърти от заетите на възраст 27-39 г. е напуснал работата си в последните две години.
АКЦЕНТ
Умението да се използват силните страни на всяко поколение в интерес на работата и да се трансформират различията в конкурентен корпоративен актив, носещ добавена стойност, е сериозно предизвикателство пред фирмените политики в управлението на хора, става ясно от проучването.