Най-големите победители и губещи на глобалните стокови пазари тази година
Глобалният стоков пазар беше нестабилен тази година, като цените остават до голяма степен високи.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на портокалов сок и какао се изкачиха до рекордни върхове през първата половина на годината, докато цените на суровия петрол варираха в зависимост от новините от Близкия изток.
- Цените на златото продължават да се покачват, но тези на основните метали като желязната руда спаднаха значително.
- Индексът S&P GSCI, който е ориентир за представянето на целия стоков пазар, нарасна с цели 12% през април спрямо началото на годината, преди да се понижи до ръст от 2.18%.
- Според данни от FactSet, стоките с най-големи печалби от началото на годината са избрана кошница, която включва какао, яйца, портокалов сок, каучук и кафе.
- Тези суровини отбелязаха силни печалби в резултат на неблагоприятното време в основните производствени региони.
НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ПЕЧЕЛИВШИ
Какао
Какаото е начело, тъй като цените скочиха с 66% досега тази година, като фючърсите се повишиха до исторически връх от 11 722 долара за метричен тон през април на фона на недостиг на зърна поради прекъсване на доставките от проливни дъждове и болести в ключови производители като Кот д’Ивоар и Гана.
Привлечени от възможностите за печалба, хедж фондовете се натрупаха на пазара, което направи движението на цените още по-нестабилно, каза пред CNBC Дарън Щетцел, старши вицепрезидент на меките стоки за Азия в брокерската компания StoneX.
Въпреки че цените се понижиха от рекордните върхове, фючърсите на какаото все още остават над обичайните нива, като септемврийският контракт последно се търгуваше на 9150 долара за метричен тон на Междуконтиненталната борса на САЩ.
Щетцел каза, че пазарът на какао ще се стабилизира, тъй като метеорологичните условия в Западна Африка се подобряват, въпреки че отбеляза, че цените ще се върнат бавно към нивата преди тазгодишния скок.
Яйца
Скорошно възобновяване на птичия грип в птицевъдните обекти в САЩ, Япония и други нации доведе до скок на цените на яйцата с над 62% за дузина (12 броя) от началото на годината, според данни на FactSet. Спот цената на дузина големи бели яйца в момента възлиза на 3.57 долара, според FactSet, позовавайки се на Бюрото за изследване на земеделието и стоките на САЩ.
Около 18.5 милиона кокошки носачки в САЩ са били засегнати от птичия грип досега тази година. Що се отнася до търсенето, потребителите също се облягат повече на яйцата като по-достъпен източник на протеини, каза Карин Рисполи, управляващ редактор в платформата за пазарна информация Expana.
Очакват се по-високи цени на едро на яйцата с наближаването на есента.
Портокалов сок
Фючърсите на портокалов сок се изкачиха до рекорден връх през май и в момента се задържат около исторически високи нива от 4.49 долара за половин литър на борсата ICE. Спадът в производството във Флорида – основният производител на портокалов сок в САЩ – заедно с неблагоприятното време, причинено от климатични промени в ключови райони за производство на портокали в Бразилия, доведоха индустрията до кризисна ситуация.
И това едва ли ще се промени скоро. Очаква се глобалното производство на портокалов сок да спадне за пети сезон поради продължаващото намаление на производството в Бразилия, което представлява 70% от световното производство.
Каучук
Цените на каучука се повишиха с близо 30% от началото на годината, тъй като производството спада в най-големите производители на естествен каучук в света, Тайланд и Индонезия, поради проблеми, свързани с времето.
Септемврийският договор за еталонните фючърси на каучука Ribbed Smoke Sheet (RSS3) в момента се търгуват на 337 йени (2.29 долара) за кг на фондовата борса в Осака.
Кафе
Фючърсите на кафето, търгувани на ICE, са скочили с 25% от началото на годината до 2.45 долара за паунд поради неблагоприятните метеорологични условия в районите за отглеждане на кафе в югоизточна Бразилия, каза Chowdhury от BMI.
Причинените от Ел Ниньо производствени предизвикателства в Югоизточна Азия са причинили спад на реколтата в ключовите производствени региони Виетнам и Индонезия. Ел Ниньо е метеорологичен феномен, който води до по-високи температури и по-екстремни климатични условия, обикновено с продължителност между девет и 12 месеца.
НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ГУБЕЩИ
Желязна руда
Цените на желязната руда се понижиха най-много сред суровините, тъй като секторът на имотите в Китай остава в застой, което води до слабо търсене. Влошаващите се маржове на стоманодобивните заводи в страната, които са важен двигател на цените на желязната руда, също изиграха роля за поддържането на цените ниски, каза Вивек Дхар, директор на Commonwealth Bank of Australia за изследване на минното дело и енергийните стоки. Желязната руда е ключов компонент на стоманата.
Еталонната желязна руда със съдържание на 62% последно се търгуваше на 98.10 долара за тон на Нюйоркската стокова борса за договора, изтичащ на 30 август.
„Основното препятствие за потреблението на стомана в Китай остава секторът на имотите (~30% от потреблението на стомана в Китай)“, каза Дхар.
„Тъй като маржовете на стоманодобивните заводи сега са на нива, които силно обезсърчават производството, пазарите са основателно притеснени, че цените на желязната руда може да се задържат под 100 щатски долара на тон в близко бъдеще“, добави той.
Зърна
Широко консумираните зърнени храни като пшеница, царевица и соя също отбелязаха значителни спадове през годината.
„Глобалната зърнена индустрия в момента има голям излишък в запасите поради последователните големи култури, произведени във всички водещи региони за производство на зърно“, каза Лугинсланд от Wells Fargo. В резултат на това повече царевица и соя наводниха експортния пазар, тласкайки цените надолу.
Търговията с пшеница и царевица се е сринала с почти 15% досега тази година, докато соята е спаднала с близо 25%.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНО ПРЕДСТАВЯНЕ
Злато
Цените на златото се повишиха до рекордно високи стойности тази година, подтикнати от очакванията за намаляване на лихвените проценти в САЩ, както и от привлекателността на кюлчетата като актив-убежище. Фючърсите върху златото наскоро достигнаха нов рекорд за всички времена от 2549.9 долара за унция.
Въпреки нестабилността през годината досега, световният стоков пазар остава висок и се очаква да остане такъв, прогнозира Чоудхури от BMI.
„Очакваме цените да бъдат подкрепени от отслабването на щатския долар, особено когато Федералният резерв на САЩ започне да намалява лихвите по-късно през годината“, каза Чоудхури. Продължаващото слабо търсене от Китай ще ограничи ръста на цените на повечето суровини, като се очаква индустриалните метали да загубят допълнително, добави анализаторът.
ОЧАКВАНИЯ
Очаква се глобалната метеорологична картина да се промени от Ел Ниньо към Ла Ниня до края на тази година, което може да бъде решаващо събитие за световния селскостопански пазар, каза Щетцел от StoneX. Ла Ниня обикновено носи охлаждащ ефект върху глобалните температури и се появява на всеки три до пет години.
„Това ще означава, че метеорологичните условия, които видяхме през изминалата година, ще бъдат напълно противоположни на това, което очакваме да видим към 2025 г.“, каза той.