На фона на все по-тревожните данни за климатичните изменения Lenovo изпъква пред конкурентите с иновативни решения в борбата с глобалното затопляне
Историческо споразумение – така бе определен резултатът от провелата се в Дубай в края на миналата година глобална конференция за климата COP28, където държавите се обединиха около ангажимента за преход от изкопаеми горива. Този ноември в Баку по време на COP29 се очаква лидерите да очертаят напредъка си по този ангажимент в момент, в който учените продължават упорито да сигнализират, че причиненото от хората затопляне се е увеличило до безпрецедентни нива. Справянето с климатичните изменения е колективна борба, в която ключова роля имат и ангажираните с проблема компании, които търсят все по-голям набор от интелигентни и природосъобразни решения за своя бизнес.
През последната година изкуственият интелект предостави безпрецедентни възможности. Ясно е, че AI ще бъде основен приоритет и ще оказва влияние върху бизнеса през следващите години. „Осъзнаваме ясно своя дълг да използваме тази технология, за да подобрим живота на хората по света, като същевременно сведем до минимум нейното вредно въздействие върху планетата“, казва Ян Юанцин, главен изпълнителен директор на Lenovo.
Изкуственият интелект навлиза във все повече сектори на обществения живот, докато технологичните гиганти инвестират милиарди долари в развитието му в опит да спечелят предимство в ожесточената битка за надмощие. Тази борба обаче се отразява пагубно на климата – емисиите парникови газове на Google например са се увеличили с близо 50% за последните четири години заради изкуствения интелект, чието развитие изисква огромна изчислителна мощ. Добрата новина е, че има компании, които използват AI, за да се борят с климатичните изменения и да намалят въглеродния си отпечатък.
Lenovo вече 18 години полага усилия да се справи с климатичните изменения и отчита солиден напредък в последния си доклад. От 2009 г. насам компанията подкрепя Глобалния договор на ООН (UNGC) – най-голямата инициатива за корпоративна устойчивост в света. Световно призната платформа предоставя план за бизнеса, който иска да постигне по-устойчиво бъдеще за всички. Lenovo е сред първата група компании, чиито цели за почти нулеви емисии са валидирани от Стандарта за нулеви емисии на инициативата „Научно обосновани цели“ в сътрудничество с Глобалния договор на ООН.
Компанията се стреми да ограничи с 50% емисиите от първи обхват (преките емисии на компанията и онези, които произтичат от дейността ѝ), като проследява потреблението на енергия и отделените емисии при производството на своите продукти и управлява жизнения им цикъл, като през изминалата година се фокусира върху използването на рециклирани пластмаси и екологично чисти материали, включително при опаковането на продуктите.
Емисиите от обхват три са по-трудно проследими, защото се генерират извън компанията, а за значителна част от въглеродния отпечатък на един бизнес са отговорни неговите доставчици. Lenovo следи внимателно екологичните показатели на доставчика, въглеродния отпечатък при транспортирането на продуктите и има амбицията да намали интензитета на емисиите от трети обхват – с 66.5% от закупени стоки и услуги, с 35% от продадени продукти и с 25% от транспорт и дистрибуция нагоре по веригата.
След като Lenovo обяви за първи път през октомври 2023 г. своята визия за „По-интелигентен изкуствен интелект за всички“ на глобалната конференция Lenovo Tech World, компанията пусна в експлоатация асистирано AI решение за проследяване на производствените емисии в реално време, както и инструмент, чрез който клиентите да проследяват с приблизителна точност въглеродния отпечатък от устройствата, които притежават.
И въпреки че изкуственият интелект може да бъде от полза в редица сектори, като оптимизира значително работния процес, някои гледат на AI като на заплаха – технологията крие много неизвестни и поради тази причина в началото на тази година Организацията на обединените нации прие първата глобална AI резолюция, която да очертае някои етични рамки. Тези документи са нищо, ако няма компании, които не само да припознаят написаното в тях, но и да предприемат конкретни действия, които да гарантират, че развитието на AI ще се случва отговорно и безопасно.
Със своите седем стълба за оценка на иновациите в областта на AI Lenovo иска да гарантира, че продуктите на компанията са едновременно в крак с последните тенденции, но и че клиентите ѝ са максимално защитени от всички рискове, които AI крие. Тези стълбове включват мерки като забрана за използването на системи, които боравят с манипулативни техники или класифицират хората въз основа на поведението или икономическия им статус, използват чувствителна лична информация и представляват риск за човешкото здраве или личните данни на потребителите. И докато мнозина се опасяват, че изкуственият интелект застрашава работните им места, Lenovo твърдо вярва в незаменимата роля на човешкия фактор в развитието на AI – елемент, който е гарант за сигурност.
Човешкият фактор в сферата на AI е важен за компанията, но фундаментален за Lenovo е и балансът между половете на работното място. Компанията намира перфектното равновесие между тези две философии още през 2021 г., когато потвърждава ангажиментите си да осигури справедливост по отношение на половете, особено в AI сектора с присъединяването си към Хартата „Жените и AI“ на Cercle InterElles, базирана във Франция мрежа, в която членуват 16 компании от научната и технологичната сфера. От тогава до сега Lenovo успява да се превърне в лидер – 29% от жените в технологичната индустрия в света работят в компанията. Целта ѝ е в следващата година този показател да достигне 35% и да затвърди лидерската си позиция, и то в момент, в който делът на жените във високотехнологичния сектор в ЕС е малко под 33% по последни данни на Евростат за 2022 г.
Това число показва една немалка пропаст и е сигнал за дългия път, който ИТ компаниите трябва да извървят, за да се постигне баланс между половете на работното място. Lenovo е една от компаниите, които не само вървят в правилната посока – те я задават.