Как такситата на Volt предизвикват сектора към промяна
Volt Premium Taxi се ражда от идеята на Юлиян Мавродиев за подривна таксиметрова компания, която да разтърси бранша, и от уменията на Огнян Попов да създаде работещ модел и да намери инвеститори
Колона от 25 лъскави масленозелени таксита BMW 5 Series, с логото на Volt, се носи като на парад по бул. „Цариградско шосе“, отбелязвайки официалния дебют на иновативната таксиметрова компания в столицата. Още с появата си на 24 април 2024 г. Volt отправя ясен сигнал към конкурентите и потребителите, че иска да направи значителни подобрения в качеството на услугата за таксиметров превоз в София и като цяло да промени възприятието за индустрията.
За няколко дни брандът успя да постигне вирусен ефект, като спечели вниманието и ентусиазираната подкрепа на общността. Поръчките заваляха. Клиентите изтегляха приложението със скорост, невиждана досега в бранша, за да достигнат 30 хил. потребители в слабия летен сезон. Препоръките вървяха от уста на уста. Основателите Юлиян Мавродиев и Огнян Попов привлякоха мрежата от приятели и създадоха нови фенове от абонатите на сайта, които получаваха подгряваща информация за иновативната концепция, внимателно подбраните шофьори, облечени в елегантни костюми, наличието на вода и тонизиращи напитки Vidas на подлакътниците, детски столчета на борда и чадъри, в случай че завали дъжд.
„Успяхме да лансираме услугата, преди да сме на пътя“, казва Огнян Попов, седнал на зелен дизайнерски диван в новото му работно място. Отворено пространство, в което са разположени няколко бюра, щендери с окачени униформи, купчина стекове с брандирана минерална вода, хладилни витрини за напитките.
Дни преди старта той представя официално новата таксиметрова услуга пред корпоративни клиенти на събитие в шоурума на M Car – дилъра, който предоставя колите BMW, организирано съвместно с УниКредит Лизинг, която ги финансира. Шест месеца по-рано новата компания сключва договор с топ хотелите в София. „Услугата е перфектна за чужденци и летищен трансфер“, обяснява Огнян Попов.
Първите месеци от живота на новия бранд протичат интензивно в усилия да се покаже моделът на перфектното пътуване с такси в столицата. След което „да не се налага да убеждаваш никого в качеството на услугата, нито да плащаш за реклама, защото всички по веригата стават твои агенти“. Само че твърде големият брой поръчки създава проблеми на собствениците. „Нямахме диспечери, защото разчитахме твърде много на технологията“, казва Попов. В продължение на три седмици двамата с Мавродиев са диспечери – разпределят поръчки и отговарят на клиентите. Най-вече отказват поръчки, докато намерят начин да управляват ефективно количеството поръчки на час. Тези колебания в услугата отключват кранчето на недоволството и негативните ревюта. „Какъв премиум сте, пак българска работа“, пишат клиенти необслужени навреме. Не всичко може да се предвиди в една стартираща компания, макар да има две години подготовка.
VOLT PREMIUM TAXI СЕ РАЖДА ОТ ИДЕЯТА НА ЮЛИЯН МАВРОДИЕВ
за подривна таксиметрова компания, която да разтърси бранша с висок клас услуга, и от уменията на успешния предприемач Огнян Попов да създаде работещ модел и да събере от инвеститори 3 млн. лв. начален капитал. Мавродиев влиза с опита си от таксиметровия бранш. Той става шофьор по неволя през 2018 г., когато неговата компания за онлайн търговия, която развива 13 години, фалира, а трябва да издържа семейство. Попада в бранш, чиято услуга е „ниско оценена от потребителите“.
В неговите очи таксиметровите компании предлагат нисък клас автомобили, поддържат ниска цена на услугата и печелят от лизинга и допълнителните такси. Шофьорите не се чувстват добре в своя „офис“ и нямат амбиции да дадат добра услуга. Мавродиев обмисля друг бизнес модел, в който компанията осигурява висок клас автомобили без надценка за шофьорите. Те се чувстват комфортно и мотивирани да поддържат качествена услуга, за която крайният потребител е готов да плати по-висока цена за удобството и сигурността.
Три години той упорито търси съмишленици и инвеститори да осъществи своята идея. Учи се да прави бизнес план, защото до този момент не му се е налагало. Щом слезе от таксито, слага костюм и тръгва по срещи с различни фондове за рисков капитал и всякакви инвеститори: „С таксито правех курсове за по 5 лева и в същото време презентирах бизнес план за 5 милиона. Получавах само откази, но не се предавах, защото средата може да ми е в таксито, но мечтите и мислите ми бяха в проекта“.
За негов късмет, на едно фирмено парти съпругата му, която е била търговски директор във фирма на Огнян Попов, успява да уговори бившия си работодател да погледне проекта и да даде съвет.
Двамата мъже се срещат и разговарят близо два часа. Попов е впечатлен от силната вяра на Мавродиев, че моделът ще работи: „Той беше много ентусиазиран, но аз не бях сигурен дали ще се хвърля в това предизвикателство“.
Наскоро неговата компания „Проспекто Груп“, която е европейски лидер за разпространение на брошурите на търговските вериги в дигитален формат, е придобита от немската Offerista Group и той обмисля дълга почивка, преди да потърси друго начинание. Щом започват работа по модела обаче, той вижда, че от тази идея може да излезе печеливш и обществено значим бизнес, а това го грабва. След седмица на размисъл той се обажда на Мавродиев и казва „правим го“. „Толкова много откази бях получил, че не го приех много сериозно“, разказва Юлиян Мавродиев.
Оказва се, че и двамата са завършили Строителния техникум по едно и също време. След което Огнян Попов прекарва десетина години в Белгия и Холандия. Живее при чичо си, изучава маркетинг и бизнес администрация в университети в Антверпен и Брюксел. Работи като мияч на чинии в един ресторант, готви в кухнята с главния готвач, докато брат му запалва интереса му към технологиите и създава „Проспекто Груп“.
Според плана за работа Юлиян Мавродиев трябва да намери шофьорите, а Попов – инвеститорите. Първата подкрепа идва от Велизар Величков, сериен предприемач и един от основателите на Grabo.bg.
Свързва ги приятелство покрай бизнеса на Попов с Broshura.bg, която е част от „Проспекто Груп“. Двамата са членове на Power of BG, организация за водещи български предприемачи с безупречна репутация, откъдето двамата успяват да привлекат още успешни предприемачи (и корици на Forbes) за инвеститори – серийния предприемач Пресиян Каракостов, основател на PubGalaxy и PhoneArena, и Кристиан Демирев, който прави над 270 млн. долара приходи годишно от търговия с протеинови брашна. „Подкрепиха ни, като видяха обществена стойност в проекта, освен добър бизнес. Те са от хората, които дават обратно на обществото чрез своя успех“, казва Попов. Експертизата на успешните предприемачи в множество бизнеси на различни нива, както и контактите, които имат, са от съществено значение във втория етап сега, когато Volt търси 3 млн. лв. за следващата партида автомобили.
Финансирането е най-голямото предизвикателство за всеки стартъп. На срещата с УниКредит Лизинг основателите отиват с тестова кола BMW 5, предоставена от M Car, за да покажат нагледно как ще изглеждат такситата. Докато возят из София експертите от банката, те представят бизнес модела и концепцията зад услугата. „Успяхме да събудим интереса, но бяхме и много подготвени с числата“, казва Попов.
Освен за финансовата част той отговаря и за технологията. Компанията е свързана с таксиметрова услуга, но реално е технологична. В офиса на Volt има точно четирима души, които управляват всичко. Попов търси White Label софтуер за такси компании, което го отвежда в офиса на Addison Lee в Лондон, целия с огромни екрани и карти на града. Тази частна компания за таксита и куриери с 50 години история притежава технология, която е „абсолютен геймчейнджър“ и е готова да я сподели. С приложения за потребителите, администрацията, шофьорите, платформа за корпоративни клиенти и решение за таблетите, да се резервира такси от хотел.
ТЪНКИЯТ МОМЕНТ В ЦЯЛАТА ОРГАНИЗАЦИЯ
е определянето на ценова политика, която балансира достъпността с качеството, като същевременно гарантира рентабилността и удовлетвореността на клиентите. Съдружниците се обединяват около решението за 1.83 лв. цена за един километър пробег дневна тарифа, което е с 60 ст. повече от минимума, определен от Столична община.
Големите компании държат цените на минимума. При първия курс с таксито Тодор Вълчинов, дипломиран специалист по маркетинг в туризма и владеещ английски език, изпитва безпокойство относно възприемането от клиентите към цените: „Видях, че останаха доволни. За пръв път усетих, че някой оценява услугата“. Вълчинов е от стотиците шофьори в големи столични компании, които се явяват на конкурса във Volt. Малцина покриват високите изисквания. От наетите 18 са освободени още в първите седмици.
„Ние не търсим таксиметрови шофьори. Искаме енергични млади хора, които искат да печелят над 4 хил. лева на месец с работа и са готови да предоставят най-добрата услуга. Отнема малко повече време, докато ги намерим“, казва Юлиян Мавродиев.
По негови наблюдения клиентите на Volt са по-специални и донякъде претенциозни. Често дават обратна връзка, пишат в чата, изпращат снимки, искат допълнителни услуги. Идва запитване от родители за детски столчета в колите, на които Попов отговаря, че нямат готовност, но в същото време не иска да изпуска клиенти. Темата стои отворена, докато една дама от организацията „Деца на борда“ се свързва с него и препоръчва модели.
„Щом включихме детските столчета в услугата, заляха поръчки, но стана сложно с логистиката, защото не се побират в багажника. Сега търсим по-малки столчета и друг тип логистика, така че да направим услугата безплатна“, казва Попов. Той държи гореща връзка с аудиторията с предизвикателни дискусии в LinkedIn по болезнени теми като „копърките“, фалшивите таксита, таксита с лиценз, които ползват помпи, за да променят цената. Целта е да канализира проблемите и да предизвика промяна. Смята, че качествената таксиметрова услуга на Volt може да окаже влияние в целия сектор. От своя страна Мавродиев иска да създаде среда за шофьорите, в която те да не се притесняват от статута на професията. Той самият е изпитвал неудобство, че кара такси: „Всеки ден усещах пренебрежението на клиентите и това ми тежеше. Искам хората, които работят с нас, да са горди, че са шофьори на Volt. Заедно да създадем перфектното пътуване в София“.