Какво се случва с китайския спасителен план за имотния пазар?
Кризата с имотния пазар продължава да тежи все повече на китайската икономика. Страната отчете най-сериозния спад на цените на жилищата от девет години насам през юли и траекторията не изглежда да се подобрява. За да се справи с проблемите, които продължават вече три години, в началото на месец май тази година правителството обяви план за създаване на фонд на стойност 41 млрд. долара (300 млрд. юана), който да бъде използван за покупката на непродадени жилища, които след това да бъдат отдадени под наем. Изглежда обаче все още е използвана само малка част от тези “спасителни средства” и проблемите са далеч от решаване.
Първоначално пазарът реагира положително на спасителния план на китайските власти и го определи като “стъпка в правилната посока”. Потенциалът на пазара на непродадени жилища е огромен – Goldman Sachs изчислява, че броят на новите жилища в Китай може да се увеличи до 30 пъти спрямо средните нива на месечни продажби.
Според Чен Лонг, основател на изследователската група Plenum, продажбите на нови жилища на годишна база са около два пъти по-малко спрямо нивата от преди три години. Новото строителство е намаляло с две трети спрямо пика от началото на 2021 г., въпреки множеството мерки за подкрепа на недвижимите имоти.
Политиците правят всичко възможно, за да стабилизират пазара, но доверието на домакинствата спада все повече.
В рамките на програмата за рефинансиране централната банка се ангажира да предостави до 300 млрд. юана, които банките могат да използват за подкрепа на до 60% от главницата по своите кредити, което означава, че тя може да генерира общо 500 млрд. юана кредитиране. От публикувания доклад за второто тримесечие обаче става ясно, че централната банка на Китай е усвоила едва 12.1 млрд. юана от собствения си фонд, докато общия размер на отпуснатите кредити е 24.7 млрд. юана (3.46 млрд. долара) Казано иначе – изключително малък процент от предвидените средства по фонда, които трябва да спасят имотния пазар. Според Capital Economics част от тази обща сума вече е била отпусната по пилотна програма, започнала по-рано – през февруари 2023 г., която по-късно е обединена със схемата за рефинансиране от май, което означава, че размерът на кредитите, генерирани от новата схема, е още по-малък.
Икономисти смятат, че проблемът с изпълнението на програмата се корени в липсата на консенсус между банките, местните власти и други участници за цените на имотите.
“Сумите, които се отпускат досега, все още са твърде малки, за да окажат значимо влияние върху общото търсене на жилища и финансите на предприемачите“, казват Зичун Хуанг и Джулиан Еванс-Причард от Capital Economics.
Според анализатори един от проблемите се корени и в това, че схемата за отпускане на кредити се основава на предположението, че доходността от наеми ще бъде достатъчно висока, за да оправдае разходите на държавните банки. Един от изходите според Сяоси Джан, анализатор в Gavekal Dragonomics, е политиците да стимулират схемата, намалявайки лихвените проценти, които в момента са по-близо до тези на корпоративните кредити, които са по-високи. Затова и не е изненада, че местните власти не са толкова склонни да предприемат подобни проекти. Въпреки обаче перспективата пред подобно решение за намаляване на лихвите не изглежда толкова близо – политиците може би ще предпочетат да изчакат, за да видят дали пазарът ще достигне дъното си и ще започне да се оттласква без допълнителна намеса. Повечето анализатори обаче прогнозират, че пазарът на недвижими имоти ще се влоши още повече.