Китай отвръща на удара: Започва антисубсидийно разследване срещу вносните млечни продукти от ЕС
Китай обяви началото на разследване срещу субсидирания от ЕС внос на млечни продукти. Новината идва само ден след като Брюксел публикува ревизирания си проект за въвеждането на по-високи мита за вноса на електромобили от Китай.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според информация на държавната агенция Xinhua китайското министерство на търговията започва антисубсидийно разследване срещу вноса на млечни продукти, предназначени за консумация. Става дума за сирена, млека и кремове.
- Разследването започва след жалба, подадена от Асоциацията на млекопреработвателите в Китай и Асоциацията на млечната промишленост в Китай на 29 юли.
- Китай ще разгледа 20 схеми за субсидиране от целия 27-членен блок, по-специално тези от Австрия, Белгия, Хърватия, Чешката република, Финландия, Италия, Ирландия и Румъния.
- Според китайските митнически данни ЕС е вторият по големина доставчик на млечни продукти за Китай с най-малко 36 % от общата стойност на вноса през 2023 г. По данни на Европейската комисия през 2023 г. ЕС е изнесъл за Китай млечни продукти на стойност 1,7 млрд. евро (1,84 млрд. долара).
- През юни китайските власти обявиха и започването на друго разследване – за субсидирания внос на свинско месо и замразени продукти. Разследването започна след жалба, подадена от Китайската асоциация по животновъдство. По данни на митниците на ЕС се пада повече от половината свинско месо, внесено от Китай през 2023 г. на стойност около 6 млрд. долара.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейската комисия обяви въвеждането на по-високи мита за вноса на електромобили от Китай и започна разследване за прекомерния размер субсидии, които държавата предоставя на сектора. ЕС счита, че евтиният внос от Китай подбива европейския пазар. Митата бяха предварителни и бяха въведени, докато разследването все още е в ход.
Китай твърди, че мерките са протекционистки и заплаши да отвърне със собствени мита върху редица сектори, включително свинско месо, автомобили с големи двигатели и спиртни напитки. Пекин оспорва мерките и пред СТО.
Според окончателното предложение на ЕК китайските компании, които ще бъдат засегнати най-сериозно от по-високите мита са SAIC Motor Corp., компанията майка на Volvo Car AB Geely и BYD. Те са изправени пред допълнителни мита от съответно 36.3%, 19.3% и 17%. Тези мита ще бъдат добавени към съществуващата такса от 10% за вноса на електромобили в ЕС.
Финалното решение ще бъде прието едва след публикуването на окончателния регламент най-късно до 30 октомври 2024 г. Всички потенциални мерки ще бъдат в сила за срок от 5 години, като той може да бъде удължен.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Ставките все още могат да се променят, преди да станат окончателни. Страните имат право да оспорят това предложението в срок от 10 дни след публикуването му. Коментарите им ще бъдат разгледани и взети предвид. Китайските компании осъдиха решението на ЕК и определи тарифите като “нечестни”.